Primăria Reșița și-a premiat valorile


La Reșița, în cadrul Zilelor Oraşului s-a desfăşurat cea de-a II-a ediţie a proiectului „Premierea olimpicilor“. În cadrul acestui eveniment, elevii şi profesorii care au obţinut rezultate remarcabile la Olimpiadele Naţionale Şcolare şi concursurile internaţionale au fost răsplătiţicu diplome şi premii în bani. „Recunoaşterea valorilor din comunitate, prezentarea modelelor educaţionale şi motivarea celor care depun eforturi susţinute încă din perioada formării iniţiale suntacţiuni pe care Primăria şi Consiliul Local al MunicipiuluiReşiţa le susţin şi le promovează. Prin acordarea de diplome şi resurse financiare, se doreşte recunoaşterea de către întreaga comunitate a performanţelor elevilor şi profesorilor din Reşiţa, deoarece prin rezultatele remarcabile pe care le obţin la olimpiade, tinerii noştri nu se reprezintă doar pe ei, ci sunt adevăraţiambasadori ai Reşiţei, făcând-o şi în această direcţie cunoscută la nivel naţional şi internaţional“, au precizat reprezentanţii Primăriei Reşiţa.
Olimpicii cărăşeni premiaţi sunt:

1. Alissia Driada Boc, Şcoala Gimnazială Nr.2 Reşiţa – medalie de argint la Concursul Naţional „Made for Europe“, profesor Adina Daniela Tâmpa
2. Tudor Boşcu, Şcoala Gimnazială Nr.7 Reşiţa –menţiune la Olimpiada Naţională de lingvistică, profesorConstanţa Cablea
3. Andra Toma, Şcoala Gimnazială Nr.8 Reşiţa – medalie de aur la Olimpiada Naţională de Ştiinţe Socio-Umane (cultură-civică), profesor Maria Foiagu
4. Flavia Marincau, Şcoala Gimnazială Nr.8 Reşiţa – medalie de aur la Olimpiada Naţională de Ştiinţe Socio-Umane (cultură-civică), profesor Maria Foiagu
5. Teodora Potocean, Colegiul Naţional „Traian Lalescu“Reşiţa – medalie de argint la Olimpiada Lectura ca abilitate de viaţă – faza internaţională, profesor Adriana Vasile Dudaș
6. Rareş Ionuţ Brătan, Colegiul Naţional „Traian Lalescu“Reşiţa – medalie de bronz la Olimpiada Naţională de Limba Germană, profesor Alexandra Damşea
7. Otilia Ungur, Colegiul Naţional „Traian Lalescu“ Reşiţa– medalie de bronz la Olimpiada Naţională de Limba Germană, profesor Alexandra Damşea
8. Mara Bîcleşanu, Colegiul Naţional „Traian Lalescu“Reşiţa – menţiune specială la Olimpiada Naţională de Limba Franceză, profesor Camelia Radovan
9. Mădălina Boloca, Colegiul Naţional „Traian Lalescu“Reşiţa – menţiune specială la Olimpiada Naţională de chimie, profesor Loredana Meilă
10. Alexia Ciocheltca, Colegiul Naţional „Traian Lalescu“Reşiţa – menţiune la Olimpiada Naţională de limba română, profesor Liliana Hamat
11. Amalia Fănină, Colegiul Naţional „Traian Lalescu“Reşiţa – menţiune la Olimpiada Naţională de Educaţie
Civică, profesori Livia Komendat şi Felicia Guţu
12. Adina Elena Staicu, Colegiul Naţional „Traian Lalescu“ Reşiţa – mentiune la Olimpiada Naţională de Educaţie Civică, profesori Livia Komendat şi Felicia Guţu
13. Păun Belciu, Liceul Teologic Baptist Reşiţa, medalie de aur la Olimpiada Naţională de Religie, profesor Daniel Bărnuț
14. Dora Iulia Panca, Liceul Teologic Baptist Reşiţa,medalie de argint la Olimpiada Naţională de Religie,profesor Daniel Bărnuţ
15. Daniel Cosmin Sporea, Liceul Teologic BaptistReşiţa, medalie de argint la Olimpiada Naţională de Religie, profesor Leon Marcel Treica
16. Denisa Thalia Vînău, Liceul Teologic Baptist Reşiţa,menţiune la Olimpiada Naţională de Religie, profesorDaniel Bărnuţ
17. Ionuţ Marian Mateş, Liceul Teologic Baptist Reşiţa,menţiune la Olimpiada Naţională de Religie, profesorLeon Marcel Treica
18. Dariana Ionela Ilie, Liceul de Arte Sabin PăuţaReşiţa, menţiune grafică Olimpiada Naţională de Arte Vizuale, Arhitectură şi Istoria Artelor, profesor Vasile
Mandici
19. Lia Aoki, Liceul de Arte Sabin Păuţa Reşiţa,mențiune grafică la Olimpiada Naţională de Arte Vizuale, Arhitectură şi Istoria Artelor, profesor Ovidiu Gabriel Scuratoschi
20. Denisa-Mariana Coca, Colegiul Economic al Banatului Montan – medalie de argint la Concursul Naţional „Made for Europe“, profesor Mădălina Chiosa
21. Andreea Bianca Codrean, Colegiul Economic al Banatului Montan – menţiune la Olimpiada Naţională de Servicii Domeniul: Economic, administrativ, comerţ,profesori Camelia Sfeia, Octavia Mergea, Cristina Popa şiGabi Loredana Dragoş
22. Cristina Cătălina Borchescu-Creţu, Colegiul Economic al Banatului Montan – menţiune la Olimpiada Naţională de Servicii Domeniul: Turism şi alimentaţie, profesoriSofia Didraga, Rada Mihuţ, Valentina Mihuţ şi Mihaela Zorica Stan
23. Echipa de handbal masculin – liceu, Liceul Teoretic„Traian Vuia“ Reşiţa – medalie de bronz la Olimpiada Naţională a Sportului Şcolar, în următoareacomponenţă: Gabriel Boşca, Antonio Gîrban, DenisBarbu, Claudiu Melen, Snejan Radosavlevici, AurelianCiobanu, Denis Dumuţă, Marius Negru, Deniss Kirsch,Raul Bote, Andreeas Back, Rareş Racoceanu, profesor Dumitru Carmen Oana.

Post Author: Cornelia Dunăreanu

Cornelia Dunăreanu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*