Junioarele III ale Reșiței au debutat cu dreptul în grupele principale Valoare

Campionatul național de handbal al junioarelor III a intrat în faza întrecerilor din grupele principale Valoare, în care se înfruntă primele clasate din grupele geografice. Competiția a devenit mai acerbă, pentru că valorile sunt acum mult mai apropiate – lucru care a fost evident și la primul meci susținut la acest nivel de tinerele handbaliste din Reșița. Echipa Liceului Teoretic Traian Vuia a debutat cu un joc pe teren propriu, contra ambițioasei formații Handbal Club Arsenal Tăureni, care n-a venit la Reșița pentru a face un simplu act de prezență. De fapt, gruparea din Mureș a și condus la pauză cu scorul de 12-11, dar elevele profesoarei Lucia Moruț au reușit să întoarcă rezultatul în repriza secundă, pentru a se impune în final cu scorul de 22-20. Trebuie remarcate paradele inspirate ale portăriței Bianca Gherman, care a mai tăiat din elanul ofensiv al oaspetelor. Iar în atacul reșițean, vîrful de lance a fost de această dată Roxana Voina, care a perforat de 12 ori poarta echipei Arsenal. Prima etapă din grupa a 4-a Valoare a mai consemnat un dublu duel Timișoara – Baia Mare, câștigat de formațiile băimărene:
LPS Banatul Timișoara – CSS 2 Baia Mare 33-46
și HC Cîtu Timișoara – CS Phoenix Baia Mare 28-29
După această primă rundă, pe primele trei locuri ale grupei se află CSS 2 Baia Mare, Liceul Teoretic Traian Vuia din Reșița și CS Phoenix Baia Mare. Cele trei echipe au câte o victorie, ordinea fiind dată de diferențele de golaveraj. În etapa viitoare, pe 24 martie, formația reșițeană va juca din nou pe teren propriu, de această dată contra echipei timișorene HC Cîtu.

Post Author: Valerius Hora