Kickboxerii din Oțelu Roșu și Reșița, fruntași în competițiile primăverii

Nouă medalii au cucerit reprezentanții secției de kickboxing a clubului AS Complex Gym Oțelu Roșu la Cupa României, eveniment desfășurat în perioada 15-16 martie la Buzău. Pentru sportivii antrenați de Adrian Lungu, Cupa României a fost ultimul test înainte de Campionatul Național, competiție care va avea loc în luna mai. La Cupa României, eveniment sportiv organizat de Federatia Romana de Freestyle Kickboxing, au participat 150 de sportivi de la 18 cluburi. Lotul de la AS Complex Gym Otețu Roșu a fost format din șase sportivi, care au adus acasă cinci medalii de aur, trei de argint și una de bronz. Au urcat pe podium: Marcus Aureliu Andrei Lungu (8-9 ani, categoria 40 de kg), locul I la secțiune Kata individual, locul I la secțiunea Freestyle K1 light, locul II la secțiunea Freestyle kick; Marco Emilian Radu (6-7 ani, 25 de kg) locul I la secțiunea Freestyle kick, locul II la secțiunea K1 light; Alex Mircea Alexandrescu (10-12 ani, 40 de kg) locul I la secțiunea Freestyle light. De asemenea, Robert Octavian Radu (10-12 ani, 55 de kg) a obținut locul I la secținea Freestyle K1, iar Ionuț Cristian Bonculescu (+18 ani, 70 de kg) s-a clasat pe locul II la secțiunea Freestyle kick și pe locul III la secțiunea Freestyle K1 light. Lotul pregătit de Adrian Lungu este format din tinere talente selecționate de la Zăvoi, Oțelu Roșu, Obreja și Caransebeș.

Tot la mijloc de martie, secția de arte marțiale mixte de la CSM Școlar Reșița a participat cu șase sportivi la turneul „Centura României”, competiție care s-a desfășurat în Sala Polivalentă din Deva. Sportivii reșițeni au adus acasă două centuri: Cosmin Stîngaciu (14 ani) a câștigat piramida categoriei de 60 de kg, iar Mihai Rostaș a obținut locul 2 la categoria 32 de kg. Sportivii reșițeni sunt pregătiți de antrenorii Nelu Botez și Gheorghe Cîrlea.

Post Author: Valerius Hora