N-a fost să fie… CSM Reșița – CSM Făgăraș 25-28

Handbaliștii rosso-neri n-au avut succes nici în fața CSM-ului din Făgăraș. Reșițenii au condus la pauză, dar repriza a doua a aparținut oaspeților, care s-au impus la o diferență de trei goluri. „CSM Făgăraș nu are voie să plece cu puncte de la Reșița”, spunea antrenorul Bojan Butulija – iar prima repriză a meciului din Polivalentă a părut să confirme faptul că rosso-nerii nu iau în calcul decât victoria, în fața unei formații oaspete aflate și ea în a doua jumătate a clasamentului. Desfășurată sub semnul echilibrului, repriza I a fost adjudecată de Reșița la o diferență de un singur gol, scor 12-11. Cele două echipe au mers apoi cap la cap până în minutul 52, când am consemnat ultima egalitate, 23-23. De aici, echilibrul s-a rupt, rosso-nerii au ratat nepermis de mult, iar oaspeții au știut să profite. CSM Reșița – CSM Făgăraș, scor final 25-28. Ca de obicei, publicul reșițean și-a aplaudat favoriții pentru efort – dar punctele au plecat la Făgăraș. „N-am jucat cel mai bun handbal al nostru, dar important este că am câștigat, deoarece de nenumărate ori am jucat mult mai bine decât astăzi și am plecat cu mâna goală din deplasări. De aceea, eu sunt foarte mulțumit, ceea ce mai e de corectat sunt convins că vom corecta săptămâna viitoare”, a declarat Raul Fotonea, antrenorul oaspeților din Făgăraș. „Îmi pare rău că nu am învins astăzi, am făcut o primă repriză foarte bună, în care ne-am apărat eficient, dar n-am reușit să fructificăm totuși unele șanse de gol avute pe faza a doua și contraatac. Poate că am fi putut avea o diferență mai mare la pauză. În schimb, în partea a doua am jucat mai slab și pe apărare și în atac, am făcut multe greșeli tehnice și am ratat mult, ceea ce a permis echipei din Făgăraș să dea goluri ușoare. Îmi pare rău că nu am reușit să profităm de șansa pe care am avut-o, dar sunt mulțumit de cum ne-am antrenat în ultimele zile și sper că ne vom putea revanșa în play-out”, a declarat antrenorul Bojan Butulija. După jocul din etapa a 20-a, CSM Reșița rămâne pe ultimul loc al clasamentului, cu 7 puncte în cont. Următorul meci de campionat al rosso-nerilor este programat în data de 5 martie, când Reșița va evolua în deplasare, la CSM Focșani.

Post Author: Valerius Hora