Și victoria nu mai vine… CSM Reșița – CS Mioveni 0-1

Ultima etapă programată anul acesta în Liga a II-a a adus în Valea Domanului formația CS Mioveni, ocupanta locului doi în clasamentul Ligii secunde. Anunțată de Dorinel Munteanu ca o bătălie în care rosso-nerii vor da totul pentru trei puncte, confruntarea sportivă din etapa a 21-a n-a arătat, din păcate, cea mai bună față a CSM-ului. Terenul moale a îngreunat misiunea ambelor echipe, dar formația mai lucidă, mai omogenă și mai incisivă a fost cea din Mioveni. Finalul primei reprize a adus și unicul gol al partidei, marcat de Raul Costin cu un șut central de la circa 25 de metri. Partea a doua a întâlnirii a consemnat un joc de angajament, cu puține faze clare în cele două careuri. În minutul 88, rosso-nerii au ratat cea mai mare ocazie de egalare: șutul lui Cristea a fost blocat de portarul advers, iar mingea respinsă în față a fost reluată imprecis de Danci. CSM Reșița – CS Mioveni, scor final 0-1, și oaspeții își recuperează în Valea Domanului cele trei puncte pierdute etapa trecută, acasă, cu ASU Poli Timișoara. La finele toamnei competiționale, CSM Reșița are motive de îngrijorare. Rosso-nerii ocupă locul 17, cu 18 puncte în cont – și fără victorie în ultimele 9 etape. Supărat, Dorinel Munteanu anunță importante schimbări de lot în această iarnă.

Post Author: Valerius Hora