Victorie cu emoții pentru Voința Lupac. Progresul Ezeriș, aproape de o surpriză pe terenul liderului

În Liga a IV-a cărășeană, liderul Voința Lupac a avut meci greu, acasă, cu ambițioasa formație Progresul din Ezeriș. După o surprinzătoare victorie obținută în tur la Caransebeș, Progresul și-a dorit mult să demonstreze că poate fi buturuga mică și pentru liderul campionatului. Publicul venit la cocheta arenă din Lupac a avut prilejul să urmărească un meci viu disputat, controlat în prima repriză de gazde. Voința a și condus la pauză cu un concludent 3-1, prin golurile marcate de Popa, Avramovici și Străin, reușita Ezerișului fiind semnată de Albu. La adăpostul avansului de două goluri, Voința a abordat ceva mai relaxată partea a doua a întâlnirii, iar Progresul a știut să taxeze jocul lipsit de inițiativă al gazdelor. Formația din Ezeriș a marcat din penalty în minutul 75, prin Ciurea, și a reușit golul egalării în minutul 88, prin Mario Albu, care și-a trecut astfel în cont o frumoasă dublă pe terenul redutabilei formații din Lupac. Conturile păreau încheiate, dar liderul a mai avut o răbufnire de orgoliu, iar Avramovici a aruncat tribuna în aer cu un gol venit chiar în ultimul minut. Voința Lupac – Progresul Ezeriș, scor final 4-3, după o partidă spectaculoasă. După fluierul final, tensiunile acumulate au mai răbufnit o dată, fără a degenera însă în scene violente. Una peste alta, un meci frumos, cu faze de mare spectacol, neașteptate răsturnări de situație și foarte multă pasiune. După acest meci, Voința Lupac se menține pe primul loc al clasamentului, cu un avans de un punct față de urmăritoarea Viitorul Caransebeș.

Post Author: Valerius Hora