Victorie de moral pentru ACS Banat Girls

16-imile Cupei României la fotbal feminin au programat la Reșița, pe arena Gloria, meciul dintre Banat Girls și Politehnica Timișoara, derby bănățean câștigat fără drept de apel de elevele antrenorului Daniel Amariei. A fost practic un antrenament cu public pentru fotbalistele din Reșița, care au fost susținute de această dată și de un inimos nucleu al Guardiei Ultra conduse de Marcel Gușcă. În fața fanilor de acasă, Banat Girls a condus la pauză cu 8-0 și s-a impus în final cu un 13-1 care face de prisos orice comentarii. Cea mai inspirată marcatoare a gazdelor a fost Adelina Ion, cu cinci reușite. Câte o dublă și-au trecut în cont Denisa Burdan și Andreea Dumitru, iar Mădălina Gînju, Rebeca Ursachi, Elena Ruvilă și Ștefanija Roksa au marcat câte un gol. O victorie care, evident, l-a mulțumit pe principalul reșițean Daniel Amariei. „Am întâlnit în 16-imile Cupei României o echipă rivală din Banat. Politehnica Timișoara este o formației nou înființată, dar care este pe primul loc în Liga a III-a. Am pregătit în această săptămână foarte bine acest joc, luăm toate meciurile în serios și tratăm fiecare competiție cu maximă seriozitate. Ne dorim să avem un parcurs cât mai lung în Cupa României și vrem să ne măsurăm forțele și cu echipe de Liga I. Vrem să vedem la ce nivel ne aflăm în acest moment. În cazul în care vom promova la finalul sezonului, vrem să vedem dacă suntem destul de pregătiți să facem față Ligii I. Vreau să le felicit pe fete, au făcut o primă repriză extraordinar de bună și ne-au ieșit aproape toate fazele pe care le-am lucrat la antrenament. În a doua repriză am introdus în teren mai multe junioare, care au intrat și ele foarte bine în joc. De asemenea, ne vom pregăti în continuare la fel de bine, pentru că duminica viitoare vom întâlni acasă Universitatea Olimpia Cluj 2”, a declarat Daniel Amariei. La rândul ei, Denisa Burdan a apreciat victoria ca pe deplin meritată și a ținut să mulțumească publicului din tribune. „A fost un joc foarte bun practicat de echipa noastră. Am deschis scorul încă din primul minut de joc, de la prima fază. Ne-am creat foarte multe situații de poartă și mă bucur că am putut să înscriem aproape la fiecare fază. În a doua repriză ne-am relaxat un pic și am încercat să punem în practică unele scheme lucrate la antrenamente. S-au lovit câteva fete și am spus să nu ne mai accidentăm și să ne consolidăm rezultatul. Am fost foarte impresionată de public și le mulțumim spectatorilor că au venit în număr mare la acest meci. Sperăm să fie alături de noi și de acum înainte”, a spus Denisa. Următorul meci al reșițencelor e programat pe 17 noiembrie, de la ora 11.00, tot pe arena Gloria: în etapa a 5-a, fetele din Banat vor primi replica echipei Universitatea Olimpia Cluj 2.

Post Author: Valerius Hora