[VIDEO] S-a tras la sorți programul etapelor Ligii a II a. CSM Reşiţa primește vizita ”U” Cluj în prima etapă!

Ieri, la Casa Fotbalului, în sala „Nicolae Dobrin”, FRF a organizat tragerea la sorţi pentru stabilirea calendarului competiţional al ediţiei 2019-2020 a Ligii 2. Procedura de stabilire a programului s-a făcut pe baza Tabelei Berger pentru 20 echipe.

Luni, 15 iulie, a fost ultima zi în care cluburile care au obţinut dreptul să participe în noua ediţie a campionatului Ligii 2, 2019/2020, trebuiau să depună cererea de înscriere în competiţie. Aceasta trebuia să fie însoţită de certificatul de îndeplinire a condiţiilor minime de participare, cât şi să depună în conturile precizate de serviciul financiar al FRF, cu titlul de garanţie financiară, suma de 50.000 lei.

Potivit Federaţiei Române de Fotbal, toate aceste demersuri au fost îndeplinite până la termenul limită de toate echipele care au obţinut dreptul să joace în noul sezon al Ligii 2. Astfel, componenţa Ligii 2, ediţia 2019-2020, este următoarea: Dunărea Călăraşi, Concordia Chiajna, FC Universitatea Cluj, FC Petrolul Ploieşti, Sportul Snagov, Fotbal Club Argeş, Luceafărul Oradea, Metaloglobus Bucureşti, CS Mioveni, ASU Politehnica Timişoara, Daco-Getica Bucureşti, Ripensia Timişoara, AFC UTA Arad, ASSCS Farul Constanţa, Pandurii Lignitul Târgu Jiu, SCM Gloria Buzău, Fotbal Club Rapid 1923, Turris-Oltul Turnu Măgurele, Clubul Sportiv Muncitoresc Reşiţa şi AFK Csikszereda Miercurea Ciuc.

Noul sezon al Ligii 2 începe pe 3 august 2019 şi se încheie pe 30 mai 2020, exact ca ediţia trecută. Prima parte a sezonului, care are loc în acest an, 2019, se desfăşoară până pe 7 decembrie, atunci când are loc etapa a 21-a, adică a doua a returului. În acest interval sunt programate şi două etape intermediare, pe 16 octombrie (etapa 12) şi 13 noiembrie (etapa 17). Partea a doua a sezonului debutează pe 22 februarie 2020, cu etapa a 22-a, şi se încheie în jurul datei de 30 mai 2020, odată cu disputarea etapei a 38-a. În această perioadă sunt programate tot două intermediare, pe 8 aprilie (etapa 29) şi 13 mai (etapa 35).

Iată calendarul campionatului Ligii 2, ediţia 2019-2020:

TURUL CAMPIONATULUI

Etapa 1 – 03 august 2019

Rapid Bucureşti – SSC Farul Constanţa
Concordia Chiajna – Daco-Getica Bucureşti
Turris-Oltul Turnu Măgurele – Pandurii Târgu Jiu
ASU Politehnica Timişoara – CS Mioveni
CSM Reşiţa – Universitatea Cluj
Luceafărul Oradea – Sportul Snagov
FC Argeş – Ripensia Timişoara
SCM Gloria Buzău – FK Csikszereda Miercurea Ciuc
Metaloglobus Bucureşti – Petrolul Ploieşti
UTA Arad – Dunărea Călăraşi

Etapa a 2-a – 10 august 2019

SSC Farul Constanţa – Dunărea Călăraşi
Petrolul Ploieşti – UTA Arad
FK Csikszereda Miercurea Ciuc – Metaloglobus Bucureşti
Ripensia Timişoara – SCM Gloria Buzău
Sportul Snagov – FC Argeş
Universitatea Cluj – Luceafărul Oradea
CS Mioveni – CSM Reşiţa
Pandurii Târgu Jiu – ASU Politehnica Timişoara
Daco-Getica Bucureşti – Turris-Oltul Turnu Măgurele
Rapid Bucureşti – Concordia Chiajna

Etapa a 3-a – 17 august 2019

Concordia Chiajna – SSC Farul Constanţa
Turris-Oltul Turnu Măgurele – Rapid Bucureşti
ASU Politehnica Timişoara – Daco-Getica Bucureşti
CSM Reşiţa – Pandurii Târgu Jiu
Luceafărul Oradea – CS Mioveni
FC Argeş – Universitatea Cluj
SCM Gloria Buzău – Sportul Snagov
Metaloglobus Bucureşti – Ripensia Timişoara
UTA Arad – FK Csikszereda Miercurea Ciuc
Dunărea Călăraşi – Petrolul Ploieşti

Etapa a 4-a – 24 august 2019

SSC Farul Constanţa – Petrolul Ploieşti
FK Csikszereda Miercurea Ciuc – Dunărea Călăraşi
Ripensia Timişoara – UTA Arad
Sportul Snagov – Metaloglobus Bucureşti
Universitatea Cluj – SCM Gloria Buzău
CS Mioveni – FC Argeş
Pandurii Târgu Jiu – Luceafărul Oradea
Daco-Getica Bucureşti – CSM Reşiţa
Rapid Bucureşti – ASU Politehnica Timişoara
Concordia Chiajna – Turris-Oltul Turnu Măgurele

Etapa a 5-a – 31 august 2019

Turris-Oltul Turnu Măgurele – SSC Farul Constanţa
ASU Politehnica Timişoara – Concordia Chiajna
CSM Reşiţa – Rapid Bucureşti
Luceafărul Oradea – Daco-Getica Bucureşti
FC Argeş – Pandurii Târgu Jiu
SCM Gloria Buzău – CS Mioveni
Metaloglobus Bucureşti – Universitatea Cluj
UTA Arad – Sportul Snagov
Dunărea Călăraşi – Ripensia Timişoara
Petrolul Ploieşti – FK Csikszereda Miercurea Ciuc

Etapa a 6-a – 07 septembrie 2019

SSC Farul Constanţa – FK Csikszereda Miercurea Ciuc
Ripensia Timişoara – Petrolul Ploieşti
Sportul Snagov – Dunărea Călăraşi
Universitatea Cluj – UTA Arad
CS Mioveni – Metaloglobus Bucureşti
Pandurii Târgu Jiu – SCM Gloria Buzău
Daco-Getica Bucureşti – FC Argeş
Rapid Bucureşti – Luceafărul Oradea
Concordia Chiajna – CSM Reşiţa
Turris-Oltul Turnu Măgurele – ASU Politehnica Timişoara

Etapa a 7-a – 14 septembrie 2019

ASU Politehnica Timişoara – SSC Farul Constanţa
CSM Reşiţa – Turris-Oltul Turnu Măgurele
Luceafărul Oradea – Concordia Chiajna
FC Argeş – Rapid Bucureşti
SCM Gloria Buzău – Daco-Getica Bucureşti
Metaloglobus Bucureşti – Pandurii Târgu Jiu
UTA Arad – CS Mioveni
Dunărea Călăraşi – Universitatea Cluj
Petrolul Ploieşti – Sportul Snagov
FK Csikszereda Miercurea Ciuc – Ripensia Timişoara

Etapa a 8-a – 21 septembrie 2019

SSC Farul Constanţa – Ripensia Timişoara
Sportul Snagov – FK Csikszereda Miercurea Ciuc
Universitatea Cluj – Petrolul Ploieşti
CS Mioveni – Dunărea Călăraşi
Pandurii Târgu Jiu – UTA Arad
Daco-Getica Bucureşti – Metaloglobus Bucureşti
Rapid Bucureşti – SCM Gloria Buzău
Concordia Chiajna – FC Argeş
Turris-Oltul Turnu Măgurele – Luceafărul Oradea
ASU Politehnica Timişoara – CSM Reşiţa

Etapa a 9-a – 28 septembrie 2019

CSM Reşiţa – SSC Farul Constanţa
Luceafărul Oradea – ASU Politehnica Timişoara
FC Argeş – Turris-Oltul Turnu Măgurele
SCM Gloria Buzău – Concordia Chiajna
Metaloglobus Bucureşti – Rapid Bucureşti
UTA Arad – Daco-Getica Bucureşti
Dunărea Călăraşi – Pandurii Târgu Jiu
Petrolul Ploieşti – CS Mioveni
FK Csikszereda Miercurea Ciuc – Universitatea Cluj
Ripensia Timişoara – Sportul Snagov

Etapa a 10-a – 05 octombrie 2019

SSC Farul Constanţa – Sportul Snagov
Universitatea Cluj – Ripensia Timişoara
CS Mioveni – FK Csikszereda Miercurea Ciuc
Pandurii Târgu Jiu – Petrolul Ploieşti
Daco-Getica Bucureşti – Dunărea Călăraşi
Rapid Bucureşti – UTA Arad
Concordia Chiajna – Metaloglobus Bucureşti
Turris-Oltul Turnu Măgurele – SCM Gloria Buzău
ASU Politehnica Timişoara – FC Argeş
CSM Reşiţa – Luceafărul Oradea

Etapa a 11-a – 12 octombrie 2019

Luceafărul Oradea – SSC Farul Constanţa
FC Argeş – CSM Reşiţa
SCM Gloria Buzău – ASU Politehnica Timişoara
Metaloglobus Bucureşti – Turris-Oltul Turnu Măgurele
UTA Arad – Concordia Chiajna
Dunărea Călăraşi – Rapid Bucureşti
Petrolul Ploieşti – Daco-Getica Bucureşti
FK Csikszereda Miercurea Ciuc – Pandurii Târgu Jiu
Ripensia Timişoara – CS Mioveni
Sportul Snagov – Universitatea Cluj

Etapa a 12-a – 16 octombrie 2019 (intermediară)

SSC Farul Constanţa – Universitatea Cluj
CS Mioveni – Sportul Snagov
Pandurii Târgu Jiu – Ripensia Timişoara
Daco-Getica Bucureşti – FK Csikszereda Miercurea Ciuc
Rapid Bucureşti – Petrolul Ploieşti
Concordia Chiajna – Dunărea Călăraşi
Turris-Oltul Turnu Măgurele – UTA Arad
ASU Politehnica Timişoara – Metaloglobus Bucureşti
CSM Reşiţa – SCM Gloria Buzău
Luceafărul Oradea – FC Argeş

Etapa a 13-a – 19 octombrie 2019

FC Argeş – SSC Farul Constanţa
SCM Gloria Buzău – Luceafărul Oradea
Metaloglobus Bucureşti – CSM Reşiţa
UTA Arad – ASU Politehnica Timişoara
Dunărea Călăraşi – Turris-Oltul Turnu Măgurele
Petrolul Ploieşti – Concordia Chiajna
FK Csikszereda Miercurea Ciuc – Rapid Bucureşti
Ripensia Timişoara – Daco-Getica Bucureşti
Sportul Snagov – Pandurii Târgu Jiu
Universitatea Cluj – CS Mioveni

Etapa a 14-a – 26 octombrie 2019

SSC Farul Constanţa – CS Mioveni
Pandurii Târgu Jiu – Universitatea Cluj
Daco-Getica Bucureşti – Sportul Snagov
Rapid Bucureşti – Ripensia Timişoara
Concordia Chiajna – FK Csikszereda Miercurea Ciuc
Turris-Oltul Turnu Măgurele – Petrolul Ploieşti
ASU Politehnica Timişoara – Dunărea Călăraşi
CSM Reşiţa – UTA Arad
Luceafărul Oradea – Metaloglobus Bucureşti
FC Argeş – SCM Gloria Buzău

Etapa a 15-a – 02 noiembrie 2019

SCM Gloria Buzău – SSC Farul Constanţa
Metaloglobus Bucureşti – FC Argeş
UTA Arad – Luceafărul Oradea
Dunărea Călăraşi – CSM Reşiţa
Petrolul Ploieşti – ASU Politehnica Timişoara
FK Csikszereda Miercurea Ciuc – Turris-Oltul Turnu Măgurele
Ripensia Timişoara – Concordia Chiajna
Sportul Snagov – Rapid Bucureşti
Universitatea Cluj – Daco-Getica Bucureşti
CS Mioveni – Pandurii Târgu Jiu

Etapa a 16-a – 09 noiembrie 2019

SSC Farul Constanţa – Pandurii Târgu Jiu
Daco-Getica Bucureşti – CS Mioveni
Rapid Bucureşti – Universitatea Cluj
Concordia Chiajna – Sportul Snagov
Turris-Oltul Turnu Măgurele – Ripensia Timişoara
ASU Politehnica Timişoara – FK Csikszereda Miercurea Ciuc
CSM Reşiţa – Petrolul Ploieşti
Luceafărul Oradea – Dunărea Călăraşi
FC Argeş – UTA Arad
SCM Gloria Buzău – Metaloglobus Bucureşti

Etapa a 17-a – 13 noiembrie 2019 (intermediară)

Metaloglobus Bucureşti – SSC Farul Constanţa
UTA Arad – SCM Gloria Buzău
Dunărea Călăraşi – FC Argeş
Petrolul Ploieşti – Luceafărul Oradea
FK Csikszereda Miercurea Ciuc – CSM Reşiţa
Ripensia Timişoara – ASU Politehnica Timişoara
Sportul Snagov – Turris-Oltul Turnu Măgurele
Universitatea Cluj – Concordia Chiajna
CS Mioveni – Rapid Bucureşti
Pandurii Târgu Jiu – Daco-Getica Bucureşti

Etapa a 18-a – 16 noiembrie 2019

SSC Farul Constanţa – Daco-Getica Bucureşti
Rapid Bucureşti – Pandurii Târgu Jiu
Concordia Chiajna – CS Mioveni
Turris-Oltul Turnu Măgurele – Universitatea Cluj
ASU Politehnica Timişoara – Sportul Snagov
CSM Reşiţa – Ripensia Timişoara
Luceafărul Oradea – FK Csikszereda Miercurea Ciuc
FC Argeş – Petrolul Ploieşti
SCM Gloria Buzău – Dunărea Călăraşi
Metaloglobus Bucureşti – UTA Arad

Etapa a 19-a – 23 noiembrie 2019

UTA Arad – SSC Farul Constanţa
Dunărea Călăraşi – Metaloglobus Bucureşti
Petrolul Ploieşti – SCM Gloria Buzău
FK Csikszereda Miercurea Ciuc – FC Argeş
Ripensia Timişoara – Luceafărul Oradea
Sportul Snagov – CSM Reşiţa
Universitatea Cluj – ASU Politehnica Timişoara
CS Mioveni – Turris-Oltul Turnu Măgurele
Pandurii Târgu Jiu – Concordia Chiajna
Daco-Getica Bucureşti – Rapid Bucureşti

RETURUL CAMPIONATULUI

Etapa a 20-a – 30 noiembrie 2019
Etapa a 21-a – 07 decembrie 2019
Etapa a 22-a – 22 februarie 2020
Etapa a 23-a – 29 februarie 2020
Etapa a 24-a – 07 martie 2020
Etapa a 25-a – 14 martie 2020
Etapa a 26-a – 21 martie 2020
Etapa a 27-a – 29 martie 2020
Etapa a 28-a – 04 aprilie 2020
Etapa a 29-a – 08 aprilie 2020 (intermediară)
Etapa a 30-a – 11 aprilie 2020
Etapa a 31-a – 17 aprilie 2020
Etapa a 32-a – 25 aprilie 2020
Etapa a 33-a – 02 mai 2020
Etapa a 34-a – 09 mai 2020
Etapa a 35-a – 13 mai 2020 (intermediară)
Etapa a 36-a – 16 mai 2020
Etapa a 37-a – 23 mai 2020
Etapa a 38-a – 30 mai 2020

În altă ordine de idei, CSM Reșița a câștigat, ieri, la Timișoara, partida disputată în compania Ripensiei UVT cu scorul de 1:0 prin golul marcat de Daniel Ene în prima repriză.

Sursa: frf.ro

Post Author: www.banatfm.ro

www.banatfm.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *