Și ea a venit… Prima victorie după promovare! CSM Reșița – CSC Dumbrăvița 2-1

Puținii spectatori veniți azi pe ”Mircea Chivu” în Valea Domanului au asistat la prima victorie a rosso-nerilor dupa două eșecuri consecutive și despărțirea de antrenorul Călin Cheregi.

Arbitrul central Marius Naidin ajutat de asistenții Casian Băla și Cristian Cosmescu au condus o partidă dominată de gazde care s-au văzut conduse încă din minutul 24, când Ionuț Rus a degajat greșit, la Dragan Paulevici, aflat aproape de careu. Acesta a avansat în dreapta, a tras la colțul lung, iar mingea a ricoșat din bara laterală în poartă. Reșița egalează în minutul 27 în urma unui penalty, după ce Lascu a fost agățat în careu de Gladun. Ionuț Popescu a bătut penalty-ul puternic, în stânga, la semi-înălțime, și a înscris fără probleme primul gol al Reșiței în acest sezon. În min 52, Fota centrează din dreapta, la Cristian Domil, aflat în careul mic, iar acesta înscrie pentru 2-1 la bara a doua. Fluierul final consființește prima victorie a CSM Reșița în acest sezon de Liga 2, după două eșecuri, 2-1 cu CSC Dumbrăvița, după ce a fost condusă. După încheierea jocului, arbitrul i-a arătat al doilea cartonaș galben lui Nenad Lalic, dar și roșu direct lui Vlad Gîsă, fiindcă l-a atins în acel meleu format. Dumbrăvița încheie jocul cu doi eliminați după fluierul final!

Distribuțiile celor două formații au fost:

CSM Reșița: I. Rus – Szijj, Andr. Răuță (Al. Sabău 68′), Rimovecz, Fota (Chera 80′) – I. Popescu, Domil (Gomboș 80′) – Al. Negru, Dolghi (Velcotă 58′), Drăghiceanu (cpt.) – Lascu (Cip. Rus 80′)
Rezerve neutilizate: Ct. Căpățână – Cociș, Bărboianu, Cega
Preparator fizic: Adrian Popa

CSC Dumbrăvița: Trifon – Gîsă, Zurbagiu (cpt.)(Andr. Olaru 59′), Lalic – Moțiu (Tismonar 59′), Cibi (Ristin 69′), Salhi, Zaluschi (A. Toroc 69′), Gladun – Martinov (Nortey 78′), Paulevici
Rezerve neutilizate: P. Toroc – Țieranu, I. Tănase, Plokhotnyuk
Antrenor: Cosmin Stan

Post Author: Cornelia Dunăreanu