7 medalii au cucerit mărșăluitorii reșițeni la Campionatul Național de marș de la Timișoara!

Mărșăluitorii reșițeni au participat la Campionatul Național de marș pe timpul iernii, la Timișoara, competiție ce s-a desfășurat pentru toate categoriile: seniori, tineret, juniori mici și mari, inclusiv copii.
în proba de 20 de km marș, sportivii reșițeni au reușit să cucerească șapte medalii.

12 sportivi legitimați la Clubul Sportiv Universitatea Reșița și Clubul Sportiv Municipal Reșița au participat și au reprezentat cu succes județul nostru, la Campionatul Național de marș pe timpul iernii, desfășurat la Timișoara.

Sportivii au reușit să obțină un număr de șapte medalii. Toate medaliile au fost obținute în probele de 20 de km marș la categoriile seniori și tineret.
Primul loc a fost obținut de Narcis Mihăilă în proba de 20 de km, la categoria seniori. Acesta a obținut un Personal Best, cu timpul de 2 ore, 26 de minute și 22 de secunde.

Cealaltă medalie de aur a fost obținută de echipa de seniori formată din Narcis Mihăilă, Marius Cocioran și Balog Atila. Medaliile de argint au fost obținute de  Ionuț Pleșu la categoria seniori, obținând un Personal Best. A realizat timpul de o oră, 27 de minute și șase secunde. Cealaltă medalie de argint a fost obținută de echipa CSU Reșița, a doua echipă, formată din Ionuț Pleșu, Remus Rădoi și Poliță Ilie Samuel.

La fete, echipa de senioare s-a clasat pe locul II și a fost formată din Mihaela Pușcașu, Sorana Țuțu, Vasilica Clicinschi și Loredana Cocoș. La categoria tineret, o sportivă care este în dublă legitimare CSȘ Bârlad-CSU Reșița, este vorba despre Sorana Țuțu, a obținut medalia de argint, iar sportiva Vasilica Clicinschi a luat bronzul.

Sportivii legitimați la CSU și CSM Reșița au început în data de 8 martie, un stagiu de pregătire de 15 zile la Buziaș, unde se pregătesc pentru Campionatele Naționale de 35 de km marș. Acestea se vor desfășura în Slovacia, în data de 25 martie.

Post Author: Patricia Bușcu