Atletul reșițean, Marius Cocioran a reușit să se claseze pe locul 24 la competiția de 50 de km marș, de la Sapporo!

În urma competiției de 50 de km marș, desfășurată ieri seară la Sapporo, Marius Cocioran a reușit să ocupe  locul 24. Acesta este cel mai bun rezultat obținut de Marius la Jocurile Olimpice.

La Londra a încheiat pe locul 36, la Rio a abandonat, iar acum a reușit să ocupe un onorabil loc 24!
Startul competiței a fost programat la 05:30, ora Japoniei, iar din cauza căldurii sufocante și a umidității din aer, mai mulți atleți nu au putut termina cursa.

Atletul reșițean, antrenat și pregătit de tehnicianul Octavian Măzăran, nu a abandonat și a încheiat cursa cu timpul de 4 ore, un minut şi 43 de secunde, cu 11minute si 35 de secunde în urma câștigătorului medaliei de aur.
Dintre cei 59 de participanți care s-au aflat la linia de start, doar 47 au ajuns la linia de sosire, 2 fiind descalificați, iar alți 10 au abandonat.
Cursa de 50 de km marș este și cea mai solicitantă probă a atletismului de la Jocurile Olimpice.
Proba de 50 km marş a fost câştigată de polonezul Dawid Tomala, care a trecut primul linia de sosire cu timpul de 3h 50 min 08 sec, fiind urmat în clasament de germanul Jonathan Hilbert, la 36 secunde, şi de canadianul Evan Dunfee, la 51 secunde.

Post Author: Patricia Bușcu