[VIDEO] CSM Reșița a pierdut în primul meci oficial disputat contra formației Unirea Slobozia, cu toate că în prima repriză a avut o evoluție excelentă

Formația reșițeană de fotbal, CSM Reșița a fost înfrântă în primul meci oficial din campionatul ligii a doua de fotbal, disputat sâmbătă pe teren propriu, contra formației Unirea Slobozia. Scorul final al meciului a fost de 1 la 0 pentru oaspeți, chiar dacă în prima repriză rossonerii s-au descurcat foarte bine.

Echipa reșițeană de fotbal CSM Reșița a disputat în weekend, primul meci oficial din campionatul ligii a doua de fotbal, contra formației Unirea Slobozia. În prima parte a meciului, formația reșițeană a avut un parcurs perfect, însă lucrurile s-au schimbat după golul marcat de formația adversă, care i-a demoralizat puțin pe rossoneri.
Scorul a rămas până la final de 1 la 0 pentru oaspeți, care au reușit să marcheze în minutul 61 al meciului, prin jucătorul Constantin Toma.
CSM Reșița are șanse să își ia revanșa în turul 2 al Cupei României. CSM Reșița va juca contra formației croate, Voința Lupac.
Meciul din Cupa României se va disputa acasă, oe stadionul din Valea Domanului, miercuri, 9 august, de la ora 17.30.
După partida cu Unirea Slobozia , a avut loc o conferință de presă, unde antrenorul rossonerilor, Călin Cheregi și antrenorul echipei oaspete, Adrian Mihalcea, au tras concluziile în legătură cu primul meci din campionatul Ligii a doua de fotbal.

Antrenorul echipei rossonere de fotbal a declarat -„Până la primirea golului am avut o evoluție bună și pe această cale vreau să-mi felicit jucătorii. Băieții au respectat indicațiile tactice, dar din păcate, n-am reușit să fructificăm ocaziile pe care le-am avut în prima repriză. Din păcate, acesta este fotbalul. La primul șut pe poartă, care și acela a fost deviat, s-a făcut 1-0 pentru adversar. Cred că primirea golului a fost un șoc emoțional pentru unii jucători și s-a simțit și presiunea. Trebuie să ne adunăm și să mergem mai departe. Este abia prima etapă și cred că după cum am arătat în prima repriză avem potențial să reușim să adunăm puncte ”.

„După prima repriză m-aș fi mulțumit cu egalul, dar repriza a doua ne-a aparținut în totalitate ” a desclarat antrenorul echipei Unirea Slobozia, care a mai spus că l-a speriat evoluția Reșiței din perioada de pregătire, precum și că l-a surprins Reșița cu echipa de start , precum și jocul din prima repriză a echipei rossonere.

Etapa a doua din campionatul ligii a doua va fi disputată duminică, 13 august.
CSM Reșița va juca în deplasare contra echipei Cehlăul Piatra Neamț.

Post Author: Patricia Bușcu