Formația de fotbal, CSM Reșița a fost învinsă de formația CSC Dumbrăvița, în etapa a doua a play-out-ului Ligii a doua, disputată în deplasare, cu scorul de 1 la 0

Echipa reșițeană de fotbal, CSM Reșița a disputat în weekend cea de-a doua etapă din playout, în deplasare, pe terenul advers al formației CSC Dumbrăvița.

CSM Reșița a făcut o primă repriză foarte bună, cu câteva ocazii de gol, dar din păcate nu a reușit să marcheze.

Echipa CSC Dumbrăvița a marcat singurul  gol al etapei, de la peste 40 de metri. Golul a fost  marcat de jucătorul Dragan Paulevici la câteva minute după pauza din prima repriză, mai exact în minutul 48 al meciului.

Flavius Stoican, a fost foarte surprins de modul în care a marcat golul jucătorul gazdelor.
„Golul a venit în urma unei execuții senzaționale și aș vrea să felicit pe jucătorul gazdelor, deoarece astfel de execuții se văd mai ”Vreau să-l felicit pe jucătorul gazdelor. Astfel de execuții vezi mai rar”- a declarat Stoican.

CSM Reșița încă nu și-a asigurat încă menținerea în Liga a doua. Echipa din Valea Domanului ocupă locul 3 în Grupa A din playout-ul Ligii a doua,  după două etape disputate, având  28 de puncte în cont, are  un avans de 14 puncte față de Unirea Dej, ocupantă a celui de-al doilea loc retrogradabil, echipă care are, însă, un meci mai puțin disputat. Din acest motiv, reșițenii mai au de așteptat cel puțin o etapă pentru a-și asigura matematic rămânerea în Liga a doua  din punct de vedere sportiv.

În etapa a treia, CSM Reșița joacă acasă, sâmbătă, de la ora 11:00, cu Metaloblogus București, clasata pe locul 2, cu 30 de puncte.

Stoican a explicat de ce a utilizat jucători ce au evoluat mai puțin. Se construiește deja lotul pentru sezonul viitor, cu toate că echipa încă nu și-a asigurat matematic menținerea.
”Îmi doresc mult mai mult de la fiecare dintre ei, pentru că anul viitor va fi un an ne dorim mult mai mult ca anul acesta, când obiectivul a fost rămânerea în Liga 2. Anul viitor vrem mult mai mult, să ne batem pentru un loc de play-off. Iar eu trebuie să decid și să iau decizii corecte în ceea ce înseamnă primul 11, lotul de 20, pentru că vreau să fim echipa care controlăm jocul și să mai dăm cadouri. Astăzi am dat un astfel de gol cadou. Uite așa trec meciurile și noi rămânem fără puncte. Îi felicit pe jucătorii pe care îi antrenez, pentru că au reușit să acumuleze 28 de puncte, ceea ce ne dă o liniște pentru Liga 2. Încă nu suntem matematic salvați, dar aproape. De aceea, le dau mai mute și celor care au jucat mai puțin. Vor mai avea șansă, pentru că uni dintre ei chiar au avut ritm și determinare”, a declarat  antrenorulformației reșițene de fotbal.
Acesta a mai spus că se muncește și la schimbarea formei de organizare. CSM Reșița este un club de drept public și nu poate promova. ”Se lucrează la lucrul acesta și avem șanse mari să avem drept de promovare anul viitor. Nu este încă 100%, dar se lucrează și sunt șanse mari”, a mai transmis  Stoican.

Post Author: Patricia Bușcu