Formația de handbal reșițeană, înfrântă în primul meci din playoff

Echipa reșițeană de handbal, CSM Reșița, a disputat primul meci oficial din playoff-ul de promovare în Divizia A . Startul din playoff s-a încheiat cu o înfrângere. Handbaliștii rossoneri au jucat contra echipei CSO Teutonii Ghimbav, iar scorul a fost în favoarea echipei adverse, la doar un gol distanță. Scorul final al meciului a fost de 32 la 31.

Formația reșițeană de handbal a disputat primul meci din playoff-ul de promovare în Divizia A de handbal masculin. A jucat contra formaţiei CSO Teutonii Ghimbav, care a câștigat meciul.
Formația adversă s-a impus la diferență de doar un gol, scorul final al partidei fiind de 32 la 31.
Echipa reșițeană de handbal a dominat prima repriză a jocului, scorul la pauză fiind de 16 la 14. După pauză, ambele echipe au fost dinamice, dar din păcate, formația adversă, a marcat aproape de finalul partidei din aruncare de la 9 m. Prima etapă s-a încheiat cu scorul de 32-31 în favoarea echipei Teutonii Ghimbav.
În urma acestui meci, handbaliștii reșițeni au pierdut trei puncte. Coordonatorul secției de handbal CSM Reșița, Adrian Acea- a declarat următoarele-

“În partea a doua campionatului, în playoff, toate meciurile vor fi cam la fel: cine are moralul mai tare, cine este mai bine pregătit din punct de vedere fizic va fi echipa câștigătoare. Chiar dacă am jucat pe teren propriu, astăzi formaţia din Ghimbav a fost mai bună decât noi. Am cedat puțin fizic, atât pe finalul primei reprize, cât şi pe finalul celei de-a doua. Din păcate, în ultimele zece minute a contat și accidentarea lui Marius Bahan. Acesta este handbalul, acesta este sportul, trebuie să recuperăm undeva aceste trei puncte pe care le-am pierdut. Trebuie să ne pregătim mult mai bine și să ținem capul sus. Nu am pierdut nimic momentan, dar trebuie să ne ridicăm și să câștigăm în continuare următoarele partide. Vreau să mulțumesc tuturor susținătorilor noștri, conducerii clubului, publicului care a fost minunat, sper să reușim să ne revanșăm în etapele următoare.”

În lotul echipei reșițene de handbal a venit un portar nou, care a intrat pe teren la prima etapă oficială din playofful de promovare – este vorba de Răzvan Mușeț, un portar n vârstă de 19 ani adus în de la echipa de juniori I a clubului SCM Politehnica Timişoara.
De la formația reșițeană au marcat jucătorii Gabriel-Lucian Constantinescu (3), Marius Bahan (4), Snezan Dan Radosavlevici, Raul Heimbach (7), Mircea-Marian Negru (6), Olexandr Starcenco (4), Andrei-Mihai Bondoc (1), Lucian Ignat (4),Denis Barbu (2).

Galeria echipei de handbal reșițeană a fost alături de echipă ca de fiecare dată. A fost așadar un meci spectaculos, chiar dacă nu a avut un final fericit pentru rossoneri.