Performanțe deosebite obținute de atleții caransebeșeni la Campionatele Naționale U20

Atleții caransebeșeni au participat în urmă cu puțin timp la Campionatele Naționale adresate sportivilor sub 20 de ani de la București, unde au obținut rezultate deosebite. Atletul Lucian Ștefan, cel mai bun dintre atleții caransebeșeni a ocupat a doua treaptă a podiumului, cucerind argintul.

După rezultate excelente obținute la Campionatul European de atletism desfășurate la Istanbul, atleții legitimați la Clubul Sportiv Școlar din Caransebeș au obtinut alte performanțe deosebite. De data aceasta la București, în cadrul Campionatului Național Under 20.
Atletul caransebeșean, Ștefan Lucian a cucerit argintul la proba de 3000 m, cu timpul de 8 minute, 30 de secunde și 44 de sutimi. În urma acestei competiții, Lucian a realizat un nou personal best.
Atletul caransebeșean, Lucian Ștefan a participat și la proba de ștafetă de 4×2 tururi.
Lucian Ștefan s-a clasat pe locul 7 cu performanța de 3 minute 31 de secunde și 14 sutimi, realizând un alt personal best îmbunătățit cu 4 sutimi.
Componenta ștafetei a fost în ordinea schimburilor și a fost formată din atleții Cristea Andrei, Lupsac Rareș, Circu Andy și Lucian Ștefan.

Săptămâna viitoare, Lucian Ștefan va participa tot la București la o competiție, unde va alerga în proba de 1.500 de metri dar și în cea de 3.000 de metri. Antrenorul emerit, Cristian Dragomir speră la două medalii din partea sportivului Lucian Ștefan.

Post Author: Patricia Bușcu