
Românii s-au grăbit să prindă finanțarea prin Programul Rabla Auto 2026. În mai puțin de două ore de la deschiderea înscrierilor, Administrația Fondului pentru Mediu a primit aproape 12.000 de solicitări, iar fondurile pentru Rabla Motociclete s-au epuizat în doar nouă minute.
Programul Rabla Auto 2026 a început în forță. Peste 11.800 de dosare au fost depuse în primele ore de la deschiderea sesiunii pentru persoanele fizice.
Administrația Fondului pentru Mediu a deschis luni, la ora 10:00, înscrierile în program, iar interesul a fost ridicat încă din primele minute. Fondurile destinate componentei Rabla Motociclete pentru persoane fizice s-au epuizat în aproximativ nouă minute.
Potrivit datelor AFM, până la ora 11:40 au fost înregistrate 11.830 de dosare. Pentru mașinile cu motor termic au fost depuse 6.746 de solicitări, în valoare de peste 76 de milioane de lei, din bugetul total de 165 de milioane de lei. Pentru autoturismele electrice au fost înregistrate 3.791 de dosare, cu o valoare de aproape 67,5 milioane de lei, din plafonul de 120 de milioane de lei.
În cazul programului Rabla Motociclete, bugetul de 15 milioane de lei a fost consumat integral după depunerea a 1.293 de dosare.
Pentru această etapă, Administrația Fondului pentru Mediu a alocat 300 de milioane de lei. Persoanele fizice pot obține ecotichete cu valori cuprinse între 10.000 și 18.500 de lei, în funcție de tipul de autovehicul cumpărat.
Cea mai mare valoare, de 18.500 de lei, este acordată pentru mașinile noi complet electrice sau cele pe bază de hidrogen. Pentru autoturismele plug-in hibrid și motocicletele electrice se oferă 15.000 de lei, pentru modelele hibride 12.000 de lei, iar pentru mașinile cu motor termic, inclusiv GPL sau GNC, 10.000 de lei.
Înscrierea se face exclusiv online, prin aplicația pusă la dispoziție de AFM. Solicitanții trebuie să încarce cererea de finanțare, actul de identitate și certificatele fiscale necesare. O persoană fizică poate solicita cel mult două ecotichete în cadrul aceleiași sesiuni.
