Rezultate deosebite obținute de mărșăluitorii reșițeni în anul 2022. Marius Cocioran a primit titlul de cetățean de onoare al Reșiței!

Secția de atletism a Municipiului Reșița are cu ce se mândri. Atleții reșițeni au făcut performanță la competițiile la care au participat pe parcursul acestui an. Aceștia și-au îndeplinit obiectivele cu succes, iar după sărbători, încep pregătirile pentru competițiile din anul ce urmează, dar și pentru calificările la jocurile olimpice din anul 2024.

Sportivii reșițeni din cadrul secției de atletism au obținut performanțe deosebite anul acesta la competițiile la care au participat.
Una dintre competițiile la care au participat este Campionatul Național de Atletism desfășurat la Craiova, unde mărșăluitorii reșițeni au avut un parcurs excelent și au obținut 7 medalii, dintre care trei medalii de aur, trei de argint şi una de bronz.

În cadrul competiției au participat sportivi din categoriile de seniori, tineret şi juniori I. Marius Cocioran și Narcis Mihăilă au ocupat locul 1 cucerind aurul.
De asemenea, cei doi sportivi au participat și la Campionatele Mondiale de atletism din Statele Unite ale Americii la Oregon unde au reprezentat cu succes România în proba de 35 de kilometri marș. Marius Cocioran, după o cursă extrem de rapidă, la startul căreia s-au aliniat 50 de mărşăluitori de top, a reușit să ajungă la linia de sosire pe locul 38, cu timpul de 2 ore, 43 de minute şi 27 de secunde.
La inceputul anului, cei doi atleti reşiţeni, după un stagiu de pregătire desfăşurat timp de aproape o lună în Portugalia,şi-au testat potenţialul în cadrul Campionatelor Naţionale ale Spaniei – concurs cu caracter internaţional la care, alături de reprezentanţii gazdelor, au participat şi atleţi de top din alte ţări. Marius şi Narcis au făcut curse foarte bune, ambii reuşind să realizeze recorduri personale. Pentru veteranul Marius Cocioran, bucuria a fost dublă, deoarece timpul său este un nou record al României pe distanţa de 35 km!

Actualul record al României pe 35 km (2 ore şi 38 de minute), a fost stabilit de Marius Cocioran, la începutul acestui an. Narcis Mihăilă a ocupat locul 16 la Mondialul din Germania.

Anul compețional 2022 a început promițător și s-a încheiat excelent pentru mărșăluitorii reșițeni, Marius Cocioran şi Narcis Mihăilă! Aceștia se pregătesc intens încă de pe acum pentru jocurile olimpice ce vor avea loc în Franta la Paris în anul 2024.

Zilele trecute, Marius Cocioran a primit titlul de cetățean de onoare al Reșiței, pentru rezultatele deosebite obținute atât anul acesta cât și anii trecuți în competiții.

Marius are în prezent peste 100 de medalii cucerite de-a lungul timpului în competițiile la care a participat, atât la nivel național, cât și la nivel mondial.

Post Author: Patricia Bușcu