Sprinterul reșițean Cristi Roiban a cucerit aurul la Naționalele adresate seniorilor

Atletul reşiţean Cristian Roiban a participat și a reprezentat cu succes județul și cluburile la care este legitimat la cea mai recentă competiție la care a participat. Este vorba de Campionatele Naţionale adresate categoriei de seniori. Cristi Roiban a reușit la final să urce pe cea mai înaltă treaptă a podiumului, cucerind aurul, la proba de 100 m plat.

Atletul reşiţean Cristian Roiban a participat în weekend la Campionatele Naţionale adresate seniorilor, desfășurate de Craiova pe stadionul “Nicolae Mărăşescu”.
Sprinterul reşiţean a cucerit medalia de aur în proba de 100 m plat cu timpul de 10 secunde şi 43 de sutimi.

Cristian Roiban are dublă legitimare, la CS Universitatea Reşiţa- CSM Ploieşti – și este pregătit pentru competiții de antrenorul Octavian Bârsanu.
Atletul reșițean Cristian Roiban, a devenit cel mai rapid om al României, câștigând titlul de campion național la seniori, în proba de 100 m – proba regină a atletismului.- a postat pe pagina sa de socializare directorul Clubului Sportiv Univeristatea Reșița, Octavian Măzăran, care a ținut să îi felicite pe Cristi și pe antrenorul său Octavian Bârsanu pentru rezultat.
După ce Sprinterul Cristian Roiban a cucerit aurul la 100 m plat, și sportivul Cristian Ionescu a obținut medalia de bronz la săritura în lungime, la categoria Under 23. El a obținut un rezultat deosebit , realizând un nou personal best.
Rezultatul obținut de el este o săritură de 7 metri si 4 cm . Și Cristian Ionescu este pregătit de profesorul Octavian Bârsanu.

În perioada 3-4 iunie, în Municipiul București, s-au desfășurat Campionatele Internaționale de Atletism ale Romaniei, unde studenții atleți ai Facultății de Educație Fizică și Sport, legitimați la CSU Reșița, au obținut 2 medalii de aur prin sportiva Grigoroiu Daria la 100m garduri și Roiban Cristian proba de 100 m plat.

În perioada 10-11 iunie, tot în municipiul București, s-a desfășurat etapa a 2-a a Campionatului Național de Seniori, Tineret U20, unde cei doi sprinteri reșițeni și-au îmbunătățit cele mai bune performanțe:
Grigoroiu Daria în proba de 100 m garduri, cu un rezultat de 13 secunde și 50 sutimi, iar Roiban Cristian în proba de 100m plat, cu rezultatul de 10 secunde și 45 de sutimi. În urma acestor rezultate, Daria Grigoroiu și-a îndeplinit baremul de participare la Campionatul European de tineret care este în plină desfășurare până în data de 16 iulie în Espoo (Finlanda), iar sportivul Cristian Roiban a obținut convocarea ca titular în proba de 100m și în ștafeta de 4x100m în vederea participării la Campionatul European pe Echipe care s-a desfășurat în perioada 20-22 iunie în Silesia (Polonia).

Post Author: Patricia Bușcu