[VIDEO] Un nou record personal, o medalie de aur și una de argint, la Campionatul Național de seniori Under 23 și Under 20 de la București

Atletul caransebeşean Lucian Ştefan a participat în urmă cu puțin timp la prima competiție din acest an. Este vorba de Campionatul Național de seniori tineret și juniori – adică seniori, competiție adresată sportivilor sub 23 și sub 20 de ani, desfășurată la București. Lucian a participat în probele de 1500 și 3000 de metri, la ambele reușind să obțină rezultate foarte bune. La prima probă a cucerit aurul, reuşind să-şi îmbunătăţească recordul personal cu patru secunde, iar în cea de-a doua probă a cucerit argintul.

Atleții caransebeșeni au început în forță anul 2024.

Cu prima competiție au venit și primele medalii.

Lucian a participat la.Campionatul Național sen., U23 și U20, etapa 1 și a câștigat proba de 1500m, obținând un nou record personal îmbunătățit cu 4 secunde în sală. A realizat timpul de 3 minute, 56 de secunde și 43 de sutimi. (3:56,43s).

Lucian Ștefan s-a clasat pe locul 2 la 3000m, după sportivul Dorin Rusu, campionul national de anul trecut cu o performanță foarte bună. Așadar, după victoria la 1500m, a urmat un loc 2 la 3000m și calificarea la Campionatul Balcanic U20 ce se va desfășura la Belgrad în sala Stark, cea mai mare sală polivalentă din Europa. A alergat foarte bine și Rareș Lupsac la 200m, a realizat record personal.