
7 unități de învățământ din Caraș-Severin s-au înscris pentru a participa la Programul Naţional de Testare Standardizată, proiect care are ca scop testarea elevilor din clasele I-VII şi IX-XI, la principalele materii şcolare, respectiv limba română, matematică şi istorie.
Este vorba despre Colegiul Naţional CD Loga Caransebeş, Şcoala Gimnazială nr.7 Reşiţa, Şcoala Gimnazială Nr.1 Bocşa, Şcoala Gimnazială ”Aurel Peia” Ezeris, Şcoala Gimnazială ”Gheorghe Fraţilă” Glimboca, Liceul ”Mathias Hammer” Anina şi Liceul Teoretic ”Eftimie Murgu” Bozovici.
Testarea standardizată se va desfășura în timpul orelor de curs, începând de astăzi și până pe 8 iunie pentru elevii de clasele primare și gimnaziu și începând de astăzi și până pe 10 iunie pentru elevii de liceu.
Astfel, astăzi, primii care au dat evaluarea sunt cei de a III-a, a V-a și a VI-a, la matematică.
Testarea se ține pe dispozitive electronice, ce trebuie conectate la internet pentru a accesa platforma Brio.
Accesarea sesiunii de testare se va face folosind pagina dedicată, accesibilă în orice browser web.
Elevii vor fi îndrumați de un cadru didactic, care va acorda asistență tehnică.
Accesarea platformei de testare se realizează online, de pe orice dispozitiv electronic – calculator, laptop, tabletă, smartphone.
Calendarul testării standardizate
Matematică/Istorie
-30 Mai: Clasele a III-a, a V-a şi a VI-a
-31 Mai: Clasele a II-a, a IV-a, a VII-a şi a IX-a
-2 Iunie: Clasele I, a X-a şi a XI-a
Limba română
-3 Iunie: Clasele a III-a, a V-a şi a VI-a
-6 Iunie: Clasele a II-a, a IV-a, a VII-a şi a IX-a
-7 Iunie: Clasele I, a X-a şi a XI-a
-8 Iunie: Reprogramări pentru sesiunile de testare care nu s-au putut efectua
