Înotătorul Denis Popescu a cucerit bronzul la Jocurile Mondiale Universitare din China

Reșițeanul Denis Popescu a cucerit medalia de bronz la Jocurile Mondiale Universitare, care sunt în plină desfășurare în China, până în data de 8 august.

Sportivul reșițean Denis Popescu a participat și a reprezentat cu succes România și clubul sportiv la care este legitimat în prezent la Jocurile Mondiale Universitare de vară din China.
Înotătorul Denis Popescu a reușit să urce pe cea de-a treia treaptă a podiumului, cucerind medalia de bronz în finala probei de 100 metri spate. Denis a înotat pe culoarul al doilea,s-a întors al treilea după 50 de metri și tot al treilea a atins marginea bazinului la finalul cursei. Timpul realizat de el a fost de: 54.21 secunde!
A fost prima finală cu prezență românească și prima medalie pentru echipa de înot a României, prezentă la Jocurile Mondiale Universitare de vară din China!
Sportivul reșițean Denis Popescu, evoluează în prezent la clubul Olimpia București.
Sportivul a început activitatea la Clubul Sportiv Școlar din Reșița Reșița, unde a fost antrenat de Nadia Câmpan.

Înotul reşiţean a obţinut rezultate foarte bune în 2021 și în 2022 prin Denis Popescu.
În 2021, a participat la Europenele de la Roma, a fost foarte aproape de finale și a obținut timpi foarte buni. De asemenea, a obținut nenumărate medalii la campionatele naționale, la categoria seniori.
În 2022, Denis Popescu, a urcat de patru ori pe podium la Cupa României!

A cucerit aur la 100 m fluture, argint la 50 m spate și două medalii de bronz, la 50 fluture și 100 spate.
Denis Popescu, a fost în top şi la seniori! A cucerit patru medalii la Naţionalele de înot de la Bacău. Înotătorul reşiţean Denis Popescu s-a întors cu rezultate foarte bune de la Campionatul Naţional de seniori, tineret şi juniori de la Bacău. La prima sa participare ca senior, talentatul sportiv a cucerit patru medalii. El a devenit campion naţional la 100 m fluture, a cucerit argintul la 50 şi 100 m spate şi medalia de bronz la 50 m fluture.
Jocurile Mondiale de Vară a Universității ce se desfășoară la Chengdu, în China începând din data de 28 iulie, se află anul acesta la cea de-a 31-a ediție. Jocurile Mondiale de vară se încheie pe data de 8 august. Sportivii care participă la joc concurează în 18 ramuri, în principal gimnastică, atletism, scrimă, arte marțiale și scufundări.

Post Author: Patricia Bușcu