Bronz la Campionatele Balcanice de atletism Under 18!

Sportivul reșițean Cristian Daniel Ionescu a participat la Campionatele Balcanice de atletism Under 18 din Turcia, unde a reușit să urce pe cea de-a treia treaptă a podiumului, cucerind bronzul.

Pe data de 2 septembrie, la Sivas, în Turcia s-a desfășurat Campionatul Balcanic de atletism adresat cadeților.
În cadrul competiției a concurat și sportivul reșițean Cristian Daniel Ionescu. Acesta a cucerit bronzul la proba de 110 m garduri cu timpul de 13 secunde și 96 de sutimi, realizând prin acest rezultat un nou record național.
Cristian Daniel Ionescu este un sportiv reșițean foarte ambițios,
are dublă legitimare la Clubul Sportiv Școlar și Clubul Sportiv Universitatea Reșița. Acesta a mai participat anul acesta la competiții unde a reușit să obțină rezultate deosebite.

Astfel, atleţii reşiţeni au participat în luna iulie la Campionatele Naţionale Under 18. În cadrul competiţiei desfăşurate la Bucureşti, sportivii de la CSS şi CS Universitatea Reşiţa au cucerit două medalii la probele individuale.
Astfel, Cristian Ionescu, legitimat la CSȘ Reșița și CSU Reșița, a avut o săritură în lungime de 6 metri și 93 centimetri, reușind să cucerească argintul.
Răzvan Stanciu, legitimat la CSU Reșița, a cucerit medalia de bronz în proba de 200 de metri, cu timpul de 22 secunde și 37 de sutimi.
Cei doi atleți sunt pregătiți pentru competiții de antrenorii Octavian Bârsanu și Irinel Dumitru.

În cadrul competiției a participat și Răzvan Stanciu un alt sportiv reșițean legitimat la Clubul Sportiv Universitatea Reșița care a participat la proba de 100 metri plat și s-a clasat la final pe locul 5 realizând timpul de 10 secunde și 99 de sutimi.

La Campionatele Balcanice de atletism Under-18, desfăşurate sâmbătă, la Sivas în Turcia, România a cucerit nouă medalii, dintre care una de aur, două de argint şi şase de bronz.

Delegația României a fost formată din 20 de atleți care au participat la Campionatele Balcanice Under-18 din Turcia.

Post Author: Patricia Bușcu