Premii pentru rezultate remarcabile obținute de atleta caransebeșeană, Liliana Dragomir și de șahistul caransebeșean, legitimat la CSM Reșița, Tamaș Christian Arrydan

Direcția Județeană de Sport a acordat din nou premii sportivilor cu rezultate deosebite obținute pe parcursul anului 2022 dar și pe parcursul acestui an la competiții. De data aceasta reprezentanții instituției au acordat premii atletei Liliana Dragomir dar și șahistului cărășean, Tamaș Christian Arrydan.

Zilele trecute la sediul Direcției Județene de Sport Caraș-Severin au fost premiați alți sportivi din Caraș-Severin care au înregistrat rezultate remarcabile.

Este vorba de atleta Liliana Maria Dragomir din Caransebeș, antrenată de Călin Mihai Dragomir, dar și șahistul caransebeșean, Tamaș Christian Arrydan, antrenat de Tunaru Alexandru.

Liliana Dragomir a participat la Campionatul Național de Semimaraton Seniori la București pe data de 23 aprilie și s-a clasat pe locul 2, obținând medalia de argint la individual. A obținut aurul în proba cu echipa.
Liliana a mai participat și la  BALKAN MOUNTAIN RUNNING CHAMPIONSHIPS – pe data de 14 Mai. Competiția s-a desfășurat la MONTENEGRO. (Vueje – Niksic)
Aici Liliana a obținut locul Loc 2 – individual și Loc 1 – cu echipa.

Liliana a mai participat și la WORLD MOUNTAIN AND TRAIL RUNNING CHAMPIONSHIPS INNS’BRUCK Stubai-Tirol –în  Austria. În proba Vertical- s-a clasat pe locul 41 la individual si locul 14 cu echipa Proba Clasic: Loc 51 individual si 13 cu echipa.

Alte competiții la care a participat sunt- BALCANIADA de Semimaraton Bitola Macedonia, competiție ce a avut loc pe data de 3 Septembrie. Aici a obținut locul 4 la individualși locul 2 cu echipa.
Cea mai recentă competiție la care a participat este Campionatul Național de Maraton, seniori, Timișoara. Acesta s-a desfășurat pe data de 1 octombrie. La această competiție a reușit să obțină locul 1 cucerind aurul cu echipa.

Șahistul caransebeșean, Tamaș Christian Arrydan, legitimat la CSM Reșița,  a obținut o serie de performanțe sportive pe parcursul anului 2023. Acesta a participat la Campionatul Național de șah Under 14 ani unde a obținut titlul de vicecampion național la Șah Clasic.

De asemenea a obținut titlul de vicecampion național la Dezlegări de Probleme în Șah. Și locul trei la Șah Rapid.

Tamaș Christian Arrydan a obținut o calificare la campionatul european de șah. A reușit să obțină titlul de candidat de maestru la varsta de 14 ani.

Christian a mai participat și la Festivalul Internațional de Șah de la Turda, unde a reușit să se claseze pe primul loc, la categoria Open. A mai participat de asemenea la Mmeorialul Corneliu Bușu de la Reșița unde a obșinut Locul trei la Open General. Cea mai recentă competție la care a participat și unde a obținut rezultate excelente este Olimpiada națională a Sportului Școlar-Etapa Județeană de Șah, unde a obținut locul 2.

Direcția Județeană de Sport a acordat premii care au constat în echipamente sportive, diplome și plachete pentru antrenori.
Direcția Județeană de Sport Caraș-Severin premiază tinerele talente din județ și în perioada următoare.

Post Author: Patricia Bușcu