Prima medalie internațională în sală cucerită de atletul caransebeșean, Lucian Ștefan!

Atletul caransebeșean Lucian Ștefan a cucerit prima medalie internațională în sală, în cadrul celei mai recente competiții desfășurate la Belgrad. Este vorba de Campionatul Balcanic de atletism adresat sportivilor sub 20 de ani.

Atletul caransebeșean Lucian Ștefan a realizat o nouă performanță remarcabilă!
În weekend, la Belgrad, s-a desfășurat Campionatul Balcanic de atletism Under 20 de ani, unde atletul caransebeșean Lucian Ștefan, a obținut prima medalie internațională, cucerită în sală. Restul medaliilor internaționale atletul caransebeșean le-a câștigat în aer liber. Lucian a realizat un nou record personal în cursa sa de la Belgrad, record îmbunătățit cu 14 s și a cucerit argintul.

Lucian Ștefan este primul senior din țară la 3000m, al 6-lea în Europa la Under 20 și al 11-lea în lume, a transmis antrenorul său, Cristian Dragomir pe pagina de socializare, mândru de evoluția sportivului.

Antrenorul emerit Cristian Dragomir, cel care îi este alături la toate competițiile lui Lucian Ștefan este nemulțumit de condițiile tot mai precare de practicare a atletismului în România.
„Echipa națională de juniori este una de viitor, de multă vreme nu au fost atleți atât de talentați, fete si băieți, ambițioși și doritori să performeze la nivel european si mondial. Este si o echipă de antrenori, dedicată si foarte priceputa, suntem cu toții o echipă! FRA are pe cine se baza si atletismul are viitor! ” a mai declarat Cristian Dragomir, pe pagina de social media.

Post Author: Patricia Bușcu