[VIDEO] Activitate intensă la șah!

Iubitorii sportului minții au avut din nou ocazia să joace șah în cadrul mai multor competiții care s-au desfășurat recent. Cupa 1 Decembrie este una dintre competițiile la care șahiștii cărășeni au participat. Aproape 20 de șahiști au luat parte la această competiție, care s-a aflat anul acesta la cea de-a 16-a ediție.

Șahiștii cărășeni au participat la o serie de competiții în această perioadă.

Cele mai recente competiții desfășurate sunt Memorialul Bicasz Cirică Andrei, iar În minivacanța de Ziua Națională a României, a fost organizată Cupa 1 decembrie de șah. La această competiție au participat aproape 20 de șahiști cărășeni.

Pasionații de șah au avut așadar activitate intensă prin participarea la aceste competiții de șah.

Asociaţia Judeţeană de Şah din Caraş-Severin a organizat Cupa 1 Decembrie, eveniment sportiv ajuns deja la cea de-a 16-a ediţie, anul acesta. Cel mai tânăr șahist participant are 6 ani, iar cel mai vârstnic 70. Deci, fost o competiție cu participanți de toate vârstele.
Premiile din cadrul competiției au constat în cupe, medalii și diplome.

Preşedintele Asociației județene de Șah Caraș-Severin, Mihai Bolintiş a câștigat și în acest an competiția.
Mihai Bolintiș a cucerit cupa 1 decembrie, cu 5 puncte din 5 posibile. Acesta a fost urmat de timişoreanca Eva Maria Luiza şi Iosif Rusulescu, ambii cu 4 puncte. De la veteran au câştigat șahiștii Ionuţ Drăgilă, Gheorghe Hock şi Ion Calomfirescu. De a juniori au câștigat Ioan-Mihai Tipania, s Matei Negură, iar de la junioare, competiția a fost câştigată de Riana Ciubotariu, urmată de Mara şi Andreea Chilnicean. La juniori 12 ani a câştigat Patrick Turi, secondat de Alin Franţ, iar la 10 ani cel mai bun şahist a fost Alexandru Pup, urmat de Alex Roşca. De la copiii de 8 ani a câştigat Luca Aldea, urmată de Gabriel Franţ şi Miruna Butănescu.

„Cupa 1 Decembrie este o competiție tradițională în calendarul Asociației Județene de Șah Caraș-Severin, pe care o organizăm încă din anul 2006. Am organizat deja a XVI-a ediție și sperăm că vom ajunge la cât mai multe.
A transmis președintele Asociației județene de Șah Caraș-Severin.
Pentru șahiștii cărășeni mai urmează și alte competiții până la finalul anului.
O altă tânără speranță a șahului resitean, este sahistul resitean Borches Tudor în vârstă de doar 11 ani. După ce în urmă cu puțin timp a reușit să ocupe locul 2 la competiția de șah de la Huși, acesta a reușit să obțină o performanță remarcabilă la Cupa 1 Decembrie, ocupând locul 1 la categoria de juniori 16 ani, competiție desfășurată la Sighetu Marmatiei in zilele de 30 noiembrie-1 decembrie. Au participar 17 jucatori, alaturi de șahistul reșițean fiind prezenți participanti din Baia Mare si Sighetu Marmatiei.