Electoral 2024

Toți pentru Reșița!

Toți pentru Reșița!

Banat TV 14 ani – Povestea Merge Mai Departe





Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației a virat peste 1,3 miliarde de lei, în vederea decontării a 787 de solicitări de transfer pentru obiective aflate în execuție, finanțate prin Programul Național de Investiții ”Anghel Saligny”.

Facturile au fost depuse de beneficiari pentru proiecte care vizează reabilitarea și modernizarea infrastructurii rutiere, construirea sau refacerea unor poduri, înființarea sau modernizarea sistemelor de alimentare cu apă potabilă, a rețelelor de canalizare și a stațiilor de epurare, precum și înființarea și dezvoltarea sistemelor de distribuție a gazelor naturale.

Situația plăților efectuate este disponibilă pe site-ul www.mdlpa.ro.

Familiile nevoiașe din Caraș-Severin și Timiș vor fi ajutate în pragul sărbătorilor de iarnă, de către voluntarii Asociației Acasă în Banat, în cadrul cunoscutei campanii umanitare „Dar din Dar”.

Mai mult, anul acesta s-au făcut donații record în cadrul campaniei Colecta națională de alimente, organizată de Banca Regională pentru alimente Timișoara!

O echipă de voluntari de la Liceul Teoretic „General Dragalina” Oravita s-a aflat în magazinul Lidl din Oravița, elevii explicând oamenilor că pot face donații în produse neperisabile, pentru familiile aflate în dificultate. Astfel, prin munca lor neobosită și prin generozitatea oamenilor din toată zona Oravița, s-a strâns peste o tonă de produse!
Ceea ce înseamnă că anul acesta, voluntarii cu suflet mare cor distribui, nu 100, ci 200 de pachete cu alimente și produse de curățenie, către 200 de familii nevoiașe.

Cei care doresc să contribuie la campania Dar din Dar, pot face o donație în contul Asociației Acasă…

Cei care au rămas fără actul de identitate valabil, au putut și pot să obțină documentul necesar pentru a putea vota, de la Serviciul Public de Evidență a Populației Caraș-Severin, care a funcționat și funcționează după un program special.

Corina Vîrvoni, director Direcţia de Evidenţă a Populaţiei Caraş Severin.

cartea de identitate;
cartea electronică de identitate;
cartea de identitate provizorie;
buletinul de identitate;
paşaportul diplomatic;
paşaportul diplomatic electronic;
paşaportul de serviciu;
paşaportul de serviciu electronic;
carnetul de serviciu militar (în cazul elevilor din școlile militare).

Important de știut că paşaportul simplu, paşaportul simplu electronic și paşaportul simplu temporar pot fi folosite pentru exercitarea dreptului de vot numai de cetăţenii români care votează în străinătate sau de cetăţenii români cu domiciliul în străinătate care votează în România.

 

Polițiștii din Caransebeș au oprit pentru control, pe DN 6-Centura Ocolitoare a Municipiului Caransebeș, un autoturism condus de un bărbat de 26 de ani, din județul Bihor, care avea dreptul de a conduce autovehicule suspendat.
Cercetările sunt continuate pentru comiterea infracțiunii de conducerea unui autovehicul fără permis.

Și polițiștii de la Secția 2 Poliție Rurală Caransebeș au oprit pentru control, pe DN 68, în localitatea Obreja, un autoturism condus de un bărbat de 56 de ani, din localitatea Măru, ce avea o alcoolemie de 0,57 mg/l alcool pur în aerul expirat.

Alți doi conducători auto care au condus autovehicule în cursul zilei de sâmbătă, 18 ianuarie, pe DN 6- Centura Ocolitoare a Municipiului Caransebeș și pe DC 64, în Oravița, sunt bănuiți că s-ar fi aflat sub influența substanțelor psihoactive, în urma testării cu aparatele din dotare.

De asemenea, vineri, 17 ianuarie, la ora 07.48, în urma unui accident rutier fără victime, o femeie din Bocșa a fost testată cu…

Continuă acțiunea de înmânare a noilor numere administrative pentru locuitorii din Moldova Veche!
Locuitorii din Moldova Veche sunt așteptați astăzi, 21 ianuarie, începând cu ora 10.00, la Centrul Cultural al Uniunii Sârbilor Moldova Veche, în vederea înmânării noilor numerele administrative (numere de casă),se arată pe pagina de Facebook a Primăriei Moldova Nouă.

Din inițiativa polițiștilor Inspectoratului de Poliție Județean Caraș-Severin, 60 de elevi au primit daruri de Crăciun, în cadrul campaniei „BUCURIE de CRĂCIUN”, demarată, începând din luna noiembrie, de polițiștii Biroului Siguranță Școlară.

Polițiștii de la Siguranță Școlară, cei care merg zilnic în școlile din județ și văd și neajunsurile cu care, din păcate, se confruntă mulți dintre elevi, au lansat la nivelul inspectoratului o campanie umanitară prin care și-au propus să facă o mică bucurie de Crăciun cât mai multor elevi.

Apelul lor a mobilizat polițiștii din Caraș-Severin și, cu sprijinul acestora, dar și al organizațiilor sindicale și profesionale ale polițiștilor din Caraș-Severin, precum și al Asociației CLAR, 60 de elevi din Armeniș, Băile Herculane, Bocșa, Brebu, Berliște, Ciudanovița, Măureni, Oravița- Brădișoru de Jos, Răcășdia și Șoșdea au primit dulciuri, câte o pereche de ghetuțe, dar și o geacă de iarnă.

„Astfel de proiecte care adună împreună oameni într-…

Moș Crăciun a venit la Caransebeș!
În fiecare zi, de luni până sâmbătă, Moș Crăciun îi așteaptă pe cei mici la atelierul său din parcul central al orașului, între orele 13-15 și 17-19.
Așadar, copiii pot face poze cu moșul și îi pot spune acestuia dorințele de Crăciun.

Moara Valeapai este salvată de voluntarii Asociației Acasă în Banat.

Aceasta a fost construită în 1864 pe râul Pogăniș, a fost refăcută în 1906 și a funcționat până la începutul anilor 2000. De atunci a fost abandonată și a început să se degradeze în mod accelerat.

Însă, după aproape 3 ani de muncă, moara este proprietatea Primăriei Ramna, iar Asociația Acasă în Banat a preluat-o în concesiune.

În ultimul weekend, voluntari de toate vârstele s-au adunat, din nou, în acest loc plin de istorie, pentru a opri distrugerea morii și pentru a o pregăti pentru o nouă viață.

Aceștia au făcut curățenie generală, cu ajutorul Primăriei Ramna au cosit drumul de acces, curtea interioară și zona din jurul morii și, de asemenea, au defrișat fosta grădină de legume a morarului, plină de rugi și lăstari de salcâmi crescuți cu sutele.

„Dar acum, în sfârșit începe să se facă lumină!”, se arată pe pagina de Facebook a Asociației Acasă în Banat.

Asociația poate …

În vederea eliminării unei avarii apărute la conducta principală de pe str. Bârzavei din Reșița, s-a oprit furnizarea apei potabile astăzi, până la ora 15.00.

Sunt afectaţi toți consumatorii de pe str. Bârzavei, str. Toplița, str. Aurel Vlaicu și str. Soarelui.

La reluarea serviciului de alimentare cu apă potabilă este posibil să apară apă tulbure la robinetele consumatorilor din zona menţionată. Dacă situaţia persistă, puteți să contactați Dispeceratul Central Aquacaraş, la 0255/215643 sau 0766341274.

 

 

 

Polițiștii au reținut pentru 24 de ore un bărbat de 30 de ani, din Bocșa, bănuit că ar fi agresat fizic un tânăr de 19 ani, apoi i-ar fi sustras telefonul.

„În timp ce se afla pe strada Funicularului din Bocșa, tânărul de 19 ani ar fi fost fost lovit cu pumnul în zona feței de cel de 30 de ani, moment în care victimei i-ar fi căzut din mână telefonul mobil, iar bărbatul ar fi luat telefonul și ar fi plecat de la fața locului.

Bărbatul a fost depistat ulterior de polițiști, reținut și introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă, iar în cursul zilei de astăzi va fi prezentat procurorului de caz pentru dispunerea de măsuri legale.

Telefonul mobil a fost recuperat și restituit persoanei vătămate.

Cercetările sunt continuate pentru săvârșirea infracțiunii de tâlhărie calificată.”, transmit reprezentanții IPJ Caraș-Severin.

În vederea eliminării unei avarii apărute pe str. Castanilor din Reșița, s-a oprit furnizarea apei potabile astăzi, până la ora 15.00.

Sunt afectaţi consumatorii de pe str. Castanilor (de la nr.2 la nr.34).

Lucrarea va fi executată în intervalul orar specificat de către personalul Aquacaraș.

„Ne cerem scuze consumatorilor noștri pentru disconfortul creat de această oprire. La reluarea serviciului de alimentare cu apă potabilă, este posibil să apară apă tulbure la robinetele consumatorilor din zonele menţionate. Dacă situaţia persistă vă rugăm să contactați Dispeceratul Central al SC Aquacaraş SA la tel. 0255/215643 sau 0766341274.”, transmite AQUACARAȘ.

Grupul de colindători al Detașamentului de Pompieri Reșița a adus bucuria sărbătorilor, colindând cu sufletele pline de lumină și glasuri care au reamintit de frumusețea tradițiilor.
Momentul a fost cu atât mai special datorită prezenței a 2 îngerași, fetițele plt. adj. Mariș Ciprian, care au încântat cu vocile lor pline de inocență și emoție sinceră.

A fost accident rutier la ieșire din Cîlnic spre Bocșa. Asta după ce un tânăr de 22 de ani care se afla la volanul unei mașini, la un moment dat, din cauza vitezei, a pierdut controlul volanului și a ajuns cu roțile-n sus.

În urma accidentului, șoferul a fost rănit ușor și a ajuns la spital pentru acordarea de îngrijiri medicale. El a fost testat pentru a se vedea dacă a consumat alcool sau droguri, rezultatul fiind 0.

Pentru prevenirea producerii accidentelor de circulaţie pe fondul condiţiilor meteorologice nefavorabile, poliţiştii recomandă şoferilor să evite depășirile, să păstreze în mers o distanţă suficient de mare faţă de vehiculul din faţă pentru a putea opri în condiţii de siguranţă, să sporească atenția la intrările și ieșirile de pe poduri sau la încrucișările cu autovehiculele cu gabarit mare, precum și să evite oprirea sau staționarea în dreptul copacilor de pe margine drumurilor.

 

Un tânăr topometrist din Timișoara, venit pe Muntele Mic cu activitate de servici, a fost preluat de pe Pârtia Vâlsanu cu ajutorul elicopterului Smurd de la Caransebeș. Acestuia i s-a făcut rău și nu a durat mult până și-a pierdut cunoștința, în timp ce se afla pe teren.

Echipa Salvamont a făcut o primă evaluare și a solicitat prezența echipajului aero, luând în calcul faptul că, în astfel de situații, orice minut de întârziere poate agrava situația.

Dispeceratul și-a dat acceptul și victima a ajuns în scurt timp la Secția de Urgență a Spitalului din Caransebeș.

Primarul orașului Moldova Nouă, Adrian Torma, lansează invitația atât persoanelor fizice, cât și celor juridice să ia parte la dezbaterea publică pe tema taxelor și impozitelor locale pentru anul 2025! Dialogul care se va desfășura marți, 10.12.2024, ora 14.00, la Centrul Cultural pentru Tineret Moldova Nouă, urmărește nu doar transparența reprezentanților administrației publice locale Moldova Nouă față de cetățeni, ci se află în strânsă legătură cu efortul financiar al persoanelor fizice și juridice depus pentru plata taxelor și impozitelor în anul fiscal 2024.

Cu prilejul sărbătorii religioase de Boboteză, efective din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Caraș-Severin sunt alături de cetățeni, asigurând măsurile de ordine publică în municipiile Reșița și Caransebeș, dar și în orașul Moldova Nouă și Băile Herculane.
Jandarmii sunt prezenți în apropierea lăcașurilor de cult, pentru a garanta desfășurarea în siguranță a ceremoniilor religioase.
Pentru buna desfăşurare a acestui eveniment, la care este preconizată prezența unui număr de cetățeni, aceștia recomandă tuturor cetățenilor să respecte următoarele recomandări:
– să ia în considerare timpii mari de așteptare și să manifeste răbdare;
– să respecte indicaţiile jandarmilor şi regulile organizatorilor;
– să evite orice fel de acte care ar putea genera tulburarea ordinii și liniștii publice;
– dacă vin însoțiți de copii, să-i supravegheze cu atenție pentru a preveni anumite situațiil neplăcute.
În cazul în care sunteți martorii săvârşirii unor fapte antisociale, solicitați a…

Astăzi s-a stins din viață Pavel Aghescu, cel care a fost un membru important al comunității reșițene. A fost director de bancă, acționar la Case S.A. și în utimii ani președinte și unul dintre membrii fondatori la Agora Cărășană, o asociație care și-a propus în ultimii ani să tragă atenția societății cărășene asupra unor aspecte de natură civică, dar și să creeze un cadru de întâlnire a unor oameni care au deținut funcții împortante la nivel județean.Pavel Aghescu s-a născut în comuna Slatina-Timiș, în 7 iulie 1949, din părinții Francisc și Maria. Clasele I-VII le-a urmat în comuna natală. După un examen exigent la Caransebeș, a fost admis la Liceul Nr. 1 (actualmente Colegiul Naţional „Traian Doda”), unde a învațat din clasa a VIII-a până într-a XII-a.

După terminarea liceului a urmat la Timișoara, Facultatea de Științe Economice, terminând în promoția 1972. Din acel an și până în 1978 a ocupat funcția de inspector economic (ofițer de credite), la Banca de Investiții, Sucursala Ju…

Pe strada Grădiștei din cartierul Câlnic din Reșița s-a produs un grav accident rutier, soldat cu rănirea mai multor persoane.

În accidentul care s-a petrecut ieri, în ziua alegerilor parlamentare, chiar în fața secției de votare, au fost implicate 3 autoturisme.

În urma acestuia, 4 persoane au fost rănite și transportate la Unitatea de Primiri Urgențe din cadrul Spitalului Județean de Urgență din Reșița pentru acordarea de îngrijiri medicale, unul dintre răniți fiind minor.

Traficul rutier a fost restricționat pe ambele sensuri de mers, iar cauza probabilă a accidentului pare să fie neacordarea de prioritate și viteza excesivă.

Polițiștii au efectuat cercetarea la fața locului pentru stabilirea cauzelor producerii accidentului, iar cei 3 conducători auto au fost testați cu privire la consumul de alcool sau droguri, rezultatele fiind 0.

 

Pentru asigurarea desfășurării în condiții de siguranță, legalitate și ordine publică a scrutinului pentru alegerea Președintelui României, structurile teritoriale ale Ministerului Afacerilor Interne din județul Caraș-Severin au adoptat măsuri speciale de protecție și intervenție.

Peste 1.500 de cadre ale Ministerului Afacerilor Interne (M.A.I.) – polițiști, jandarmi, pompieri, polițiști de frontieră, de la imigrări și de la alte structuri ale ministerului – sunt mobilizate pentru a asigura protecția celor 364 de secții de votare din Caraș-Severin, a transporturilor de materiale electorale și a spațiilor de depozitare a buletinelor de vot.

Forțele de ordine vor asigura măsurile de ordine publică în proximitatea secțiilor de votare și vor interveni prompt în cazul sesizărilor privind posibile fapte care încalcă legislația electorală.

Au fost intensificate acțiunile de patrulare în zonele aglomerate, pentru a descuraja orice tentativă de tulburare a ordinii publice.

Orice…

Angajatorii din Spaţiul Economic European oferă, prin intermediul reţelei EURES România, 209 locuri de muncă vacante, după cum urmează:
Germania – 60 locuri de muncă pentru: muncitor în producție, șofer de autobuz, operator stivuitor, lucrător ajutor la prelucrarea metalelor, electrician și sudor MAG,
Italia -50 locuri de muncă pentru: lucrător în domeniul sportului și al pregătirii fizice – animator/animatoare centru de vacanță,
Letonia -30 locuri de muncă pentru: sudor,
Austria – 18 locuri de muncă pentru: technician service, asamblor, maistru vopsitor, vopsitor industrial, și mecanic/ lăcătuș ,
Belgia – 16 locuri de muncă pentru: electrician tensiune medie (electrician de întreținere și reparații), electrician iluminat stradal (electrician de întreținere și reparații), macaragiu, tehnician rețele de telecomunicații, bucătar, instalator șemineu/ sobă (instalator centrale termice) și muncitor necalificat la întreținerea de drumuri, șosele, poduri, baraje
Olanda – 10 locuri d…

Pe parcursul iernii, numeroși turiști se aventurează să urce pe munte, însă nu toți își iau măsurile de siguranță necesare. Astfel, salvamontiștii au lansat un îndemn pentru cei care au în plan să facă o drumeție în zonele montane.

Aceștia le recomandă turiștilor să urmeze marcajele atunci când merg pe munte. De asemenea, este indicat ca informațiile legate de drum și condițiile meteorologice să fie analizate chiar înainte de a pleca pe munte.

În plus, echipamentul este unul dintre aspectele esențiale de care turiștii trebuie să țină cont. Iarna, acesta trebuie adaptat condițiilor meteorologice, astfel încât să ofere confort termic. Însă, turiștii trebuie să poarte echipament și încălțăminte adecvată inclusiv în cazul drumeților făcute pe munte în sezonul cald.

Și nu în ultimul rând, salvamontiștii spun că traseele ar trebui evitate atunci când vremea este instabilă.

 

Un grav accident rutier a avut loc în această dimineață, pe DN 6, în zona localității Plugova.

În accident sunt implicate un TIR, înmatriculat în Bulgaria și un autoturism, înmatriculat în București, care au intrat în coliziune.

În urma impactului, o femeie, pasageră în autoturism, a fost rănită și transportată la spital pentru acordarea de îngrijiri medicale.

Polițiștii din Anina au reținut pentru 24 de ore un bărbat de 27 de ani, din Șopotu Nou, care în seara zilei de 15 ianuarie, având asupra sa 2 cuțite, i-ar fi amenințat cu moartea pe mama și pe tatăl său vitreg.

Mai mult decât atât, în cursul lunii trecute, acesta ar fi pătruns fără drept în imobilul acestora și i-ar fi amenințat cu acte de violență.

În acest caz a fost emis un ordin de protecție provizoriu și a fost întocmit dosar penal pentru săvârșirea infracțiunilor de amenințare și violare de domiciliu.

A fost, din nou, accident rutier la Reșița, de data aceasta pe Valea Țerovei.
Din cauza vitezei, o șoferiță de 41 de ani a pierdut controlul și s-a răsturnat cu roțile-n sus, în șanțul de pe marginea drumului.

sursa video: Facebook Loga N. Yonuț

 

A fost tragedie la Cornereva, acolo unde o femeie de 83 de ani a fost găsită spânzurată.

Aceasta a fost găsită chiar de fiul ei, care, după ce a căutat-o prin curte, a găsit-o fără viață, atârnată de o grindă a acoperișului.

Cadavrul femeii a fost transportat la Serviciul de Medicină Legală în vederea efectuării necropsiei și stabilirii cauzelor decesului.

 

În doar 3 zile s-au donat 626,9 de tone de alimente, pentru peste 100.000 de oameni aflați la nevoie.

Sub sloganul „Împreună hrănim speranța”, Federația Băncilor pentru Alimente din România – FBAR și cele nouă Bănci Regionale pentru Alimente din București, Cluj, Roman, Brașov, Oradea, Timișoara, Constanța, Craiova și Galați anunță cu entuziasm și recunoștință rezultatele remarcabile ale Colectei Naționale de Alimente, desfășurată în perioada 13-15 decembrie. Această ediție a marcat cel mai mare rezultat obținut de la debutul campaniei în 2019.

Ediția de Crăciun a Colectei Naționale de Alimente a stabilit un nou record, demonstrând puterea solidarității și generozității. Grație sprijinului donatorilor din toată țara, au fost colectate 626,9 tone de alimente neperisabile, echivalentul a 26 de tiruri pline de hrană. Această cantitate impresionantă a fost transformată în 1.253.941 de porții de mâncare, oferind sărbători mai demne și mai senine pentru 100.793 de persoane vulnerabile…


Asculta Banat FM !


onWeb by SiGNO serv