Electoral 2024

Toți pentru Reșița!

Toți pentru Reșița!

Banat TV 14 ani – Povestea Merge Mai Departe





Românii de pretutindeni sărbătoresc pe 1 Decembrie „Ziua Națională a României”, cel mai important moment din istoria românilor.

Cu acest prilej, Primăria și Consiliul Local Moldova Nouă îi invită pe locuitorii orașului să participe la activitățile organizate pentru a marca această zi importantă, duminică, 1 Decembrie, începând cu ora 12.30, la Monumentul Eroilor din Parcul Central.

Acțiunile gândite pentru comemorarea eroilor neamului se vor succeda după cum urmează:
– slujba de Te Deum, săvârșită de un sobor de preoți ai Bisericii Ortodoxe Române;
– evocarea momentului istoric – Constantinovici Raluca-Natașa, elevă în cadrul Liceului Tehnologic ,,Clisura Dunării” Moldova Nouă, clasa a XII-a Filologie;
– discursul primarului orașului Moldova Nouă;
– ceremonia depunerii coroanelor și jerbelor.

Pe 21 ianuarie, în toată lumea este sărbătorită Ziua Îmbrățișărilor. O îmbrăţişare aduce sănătate, spun psihologii, aşa că cineva s-a gândit să inventeze o sărbătoare într-o perioadă pe care alţii au considerat-o deprimantă.

„Sărbătoarea îmbrăţişărilor, instituită în anul 1986 de pastorul Kevin Zaborney din statul american Michigan, a fost plasată în perioada dintre Crăciun şi Sfântul Valentin, Ziua Îndrăgostiţilor, când oamenii tind să-şi piardă buna stare de spirit şi, de aceea, această zi încuraja familiile, prietenii sau chiar necunoscuţii să nu se simtă stingheriţi să-şi arate sentimentele în pulbic şi să se îmbrăţişeze.

În scurt timp, sărbătoarea a devenit populară, nu doar între americani. S-a răspândit în multe ţări din lume. Beneficiile acestui simplu gest au fost mereu dovedite. O îmbrăţişare aduce chiar sănătate, îmbunătăţeşte relaţiile şi înlătură tensiunile, şterge graniţele materiale şi atinge sufletele, dă energie şi un sentiment de siguranţă.

Studiile au arăt…

În vederea eliminării unei avarii apărute la conducta magistrală din Reșița, s-a oprit furnizarea apei potabile astăzi, până la ora 13.00.

Sunt afectaţi consumatorii de pe strada Rodnei nr.2, nr.4 și nr.6.

Lucrarea va fi executată în intervalul orar specificat de către personalul Aquacaraș.

La reluarea serviciului de alimentare cu apă potabilă este posibil să apară apă tulbure la robinetele consumatorilor din zona menţionată. Dacă situaţia persistă, puteți să contactați Dispeceratul Central Aquacaraş, la 0255/215643 sau 0766341274.

Se lucrează intens la Liceul „Dacia” din Caransebeș, liceu care este reabilitat energetic, printr-un proiect cu o finanțare de aproximativ 6 milioane de lei.

Proiectul a fost depus de Primăria Caransebeș în cadrul Programului privind creșterea eficienței energetice și gestionarea inteligentă a energiei în clădirile publice și a fost aprobat de către Administrația Fondului pentru Mediu.

Lucrările vizează, printre altele:
-izolarea termică a fațadei
-termoizolarea planșeului
-schimbarea învelitorii de țiglă și a șipcilor de lemn
-reabilitarea și recompartimentarea zonelor destinate grupurilor sanitare
-schimbarea ușilor interioare
-instalarea unei centrale termice pe gaz
-înlocuirea sistemului de preparare a apei calde de consum
-înlocuirea corpurilor de încălzire statice
-înlocuirea corpurilor de iluminat
-montare de instalații cu panouri solare fotovoltaice

Liceul „Dacia” a fost primul pentru care Primăria Caransebeș a depus proiect de reabilitare energetică, în 20…

În zona montană a județului Caraș-Severin a nins ca-n povești, iar peisajul este unul de vis, cu crengile copacilor încărcate de zăpadă și aerul rece și proaspăt.

Astfel, echipa Salvamont Caraș-Severin este dispusă să acorde informații și asistență celor ce doresc să se familiarizeze cu schiul de tură.

„Atribuirea calității de salvator montan unei persoane poate fi privită ca o recunoaștere a meritelor pe care aceasta le-a dobândit ca montaniard, ghid montan, speolog, alpinist, cățărător sau schior de performanță. Condiția de bază privind această profesie o constituie plăcerea de a activa în zona montană, dar și spiritul de sacrificiu și comportamentul civilizat față de turiști și față de persoanele cu care salvatorul intră în contact. Pregătirea fizică trebuie să fie o caracteristică constantă, antrenată în condiții reale în zona de munte, atât iarna, cât și vara. La sfârșit de noiembrie, o parte dintre salvamontiștii cărășeni au început pregatirea specifică folosind schiuri…

Ziua Mondială de Luptă împotriva Cancerului este un eveniment global, care are loc, în fiecare an, la data de 4 februarie, pentru a atrage atenția asupra necesității de a intensifica și consolida efortul de combatere și control al acestei maladii. Prevenția primară, screningul și depistarea precoce încă de la primele semne, sunt cele mai eficiente metode de combatere a bolii.

Într-un efort fără precedent, Uniunea Europeană a lansat Planul European de Combatere a Cancerului, al cărui parcurs de implementare în perioada 2021-2025 a fost publicat.

O inițiativă emblematică din cadrul Planului European de Combatere a Cancerului este Registrul European al inegalităților în domeniul cancerului ce oferă date solide și de înaltă calitate cu privire la prevenirea cancerului și la îngrijirea pacienților oncologici, care permit identificarea tendințelor din statele membre și din regiuni, precum și a disparităților și inegalităților dintre acestea. Profilele de țară privind cancerul au fo…

În vederea eliminării a 3 avarii apărute la conducta principală de pe B-dul Republicii din Reșița, se oprește furnizarea apei potabile astăzi, de la ora 09:30 la 15:30.

Vor fi afectaţi consumatorii de pe B-dul Republicii (de la nr.18 la nr. 28), Str. Godeanu, Str. Baraolt și Str. Ineu.

Lucrarea va fi executată în intervalul orar specificat de către personalulAquacaraș.

Pentru orice problemă apărută după reluarea furnizării apei, utilizatorii pot apela Dispeceratul Central Aquacaraş, la 0255/215643 sau 0766341274.

 

Este vreme neașteptat de caldă pentru această perioadă!

Mercurul din termometre se situează peste valorile normale, după cum au anunțat specialiștii de la Administrația Națională de Meteorologie.

Mai exact, ziua de astăzi, la fel ca și ziua de ieri, a adus soare și vreme ca de primăvară pentru începutul lunii ianuarie. Avem nu mai puțin de 16 de grade Celsius, iar valul de căldură va persista pe durata întregii săptămâni.

Însă, din acest weekend, respectiv de sâmbătă, se intalează ninsorile, iar maximele se vor situa între 0 și 1 grad C.

FOTO: preluare Facebook

În a doua zi din an pompierii militari au fost solicitați să intervină pentru localizarea și lichidarea unui incendiu izbucnit la o locuință din Oțelu Roșu, de pe strada Oțelarilor. La fața locului s-au deplasat pompierii din cadrul Detașamentului Caransebeș, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD. În urma incendiului, au ars două încăperi, pe o suprafață de aproximativ 40 mp. Cel mai probabil, incendiul a fost cauzat de un scurtcircuit electric. În urma acestuia, din fericire nu s-au înregistrat victime.La acest incendiu primii care au intervenit au fost pompierii voluntari din Oțelu Roșu. Pe pagina oficială a primăriei a fost postat următorul comunicat:” În urma incendiului izbucnit la o magazie, care s-a propagat rapid către acoperișul și imobilul alăturat, dorim să facem câteva clarificări cu privire la acțiunile echipelor de intervenție și să subliniem importanța acestora în salvarea vieților și a bunurilor.
Apreciem i…

Un tânăr de 18 ani a ajuns la spital după ce a fost lovit de un autoturism chiar pe trecerea de pietoni, în zona Calea Caransebeșului din Reșița.

Tânărul traversa strada regulamentar printr-un loc marcat și semnalizat corespunzător, moment în care a fost lovit de un autoturism condus de un bărbat de 29 de ani.

În urma impactului, pietonul a fost aruncat câțiva metri în față și a rămas întins pe asfalt din cauza rănilor și traumatismelor.

La locul accidentului au sosit de urgență polițiștii și un echipaj al Serviciului Județean de Ambulanță.

Pietonul a primit primul ajutor la locul accidentului, după care a fost transportat la Unitatea de Primiri Urgențe din cadrul spitalului reșițean, cu mai multe fracturi la membre și cu dureri la coloană și spate.

Șoferul a fost testat pentru a se vedea dacă a consumat alcool sau droguri, rezultatul finnd negativ, iar acum este cercetat pentru vătămare corporală din culpă.

Locuitorii din Boșneag, Moldova Nouă, sunt așteptați marți, 28 ianuarie, începând cu ora 10.00, la Casa de Cultură din localitate, în vederea înmânării noilor numerele administrative, respectiv numere de casă, se arată pe pagina de Facbook a Primăriei Moldova Nouă.

În vederea eliminării unei avarii apărute pe str. Castanilor din Reșița, s-a oprit furnizarea apei potabile astăzi, până la ora 15.00.

Sunt afectaţi consumatorii de pe str. Castanilor (de la nr.2 la nr.34).

Lucrarea va fi executată în intervalul orar specificat de către personalul Aquacaraș.

„Ne cerem scuze consumatorilor noștri pentru disconfortul creat de această oprire. La reluarea serviciului de alimentare cu apă potabilă, este posibil să apară apă tulbure la robinetele consumatorilor din zonele menţionate. Dacă situaţia persistă vă rugăm să contactați Dispeceratul Central al SC Aquacaraş SA la tel. 0255/215643 sau 0766341274.”, transmite AQUACARAȘ.

Magia sărbătorilor de iarnă și-a făcut simțită prezența, din nou, la sediul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „SEMENIC” al Județului Caraș-Severin.

Plini de entuziasm și voie bună, 40 de elevi de la Colegiul Național „Traian Lalescu” din Reșița, însoțiți de cadre didactice, au creat un moment special și i-au colindat pe salvatorii cărășeni.

De asemenea, elevii au avut ocazia să învețe măsuri esențiale de siguranță în situații de urgență și să participe și la o demonstrație practică de stingere a unui incendiu.

Astăzi, de Ziua Internațională a Voluntariatului, întreaga lume își îndreaptă privirea către cei care, din pasiune, altruism și dorința de a face bine, aleg să își dedice timpul și energia pentru a ajuta.

Inspectoratul pentru Situații de Urgență „SEMENIC” al județului Caraș-Severin se mândrește cu 92 de voluntari, care fac parte din programul „Salvator din pasiune”.

Fie că este vorba despre acordarea primului ajutor calificat sau despre implicarea în eforturile de stingere a incendiilor, ei sunt pregătiți să intervină în orice moment și în fața oricărei provocări.

„Fiecare oră dedicată, fiecare efort depus și fiecare mână întinsă reprezintă un pas înainte pentru o comunitate mai puternică și mai unită.”, se arată pe pagina de Facebook ISU Caraș-Severin.

Campania „Salvator din pasiune” își dorește să creeze o legătură tot mai strânsă între societatea civilă și serviciile profesioniste pentru situații de urgență, prin implicarea activă a voluntarilor în soluționarea probl…

În vederea eliminării unei avarii apărute spontan pe str Rândul III din Reșița, s-a oprit furnizarea apei potabile astăzi, până la ora 15.30.

Sunt afectaţi consumatorii de pe str. Rândul III, de la nr 42 la nr.70.

Lucrarea va fi executată în intervalul orar specificat de către personalul Aquacaraș.

La reluarea serviciului de alimentare cu apă potabilă este posibil să apară apă tulbure la robinetele consumatorilor din zona menţionată. Dacă situaţia persistă, puteți să contactați Dispeceratul Central Aquacaraş, la 0255/215643 sau 0766341274.

Pompierii au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o locuință din Reșița.

La fața locului s-au deplasat pompierii din cadrul Detașamentului Reșița, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD.

În urma incendiului, a ars întreaga locuință, compusă din trei încăperi, pe o suprafață de aproximativ 100 mp, iar cauza probabilă de izbucnire a fost coșul de fum neizolat termic față de materialele combustibile din jur.

Pentru creșterea gradului de protecție a gospodăriilor în perioada sezonului rece, pompierii reamintesc cetățenilor să verifice canalele și coșurile de evacuare a fumului pentru că acestea să nu prezinte fisuri care să permită scânteielor să incendieze materialele combustibile din apropiere; să curețe coșurile de funinginea depusă și să le întrețină prin zugrăvire spre a observa și repara eventualele fisuri apărute.

Accident rutier, din fericire fără victime, a avut loc în această dimineață, la ieșire din Câlnic, după ce un șofer a pierdut controlul volanului și a ajuns cu mașina în afara părții carosabile.

Tot în această dimineață, la Bocșa, 2 mașini au fost grav avariate în urma unui accident rutier.

Poliţia Română recomandă șoferilor să respecte regulile de circulaţie, să adapteze permanent viteza la condiţiile de drum și să conducă preventiv.

Familiile nevoiașe din Caraș-Severin și Timiș vor fi ajutate în pragul sărbătorilor de iarnă, de către voluntarii Asociației Acasă în Banat, în cadrul cunoscutei campanii umanitare „Dar din Dar”.

Mai mult, anul acesta s-au făcut donații record în cadrul campaniei Colecta națională de alimente, organizată de Banca Regională pentru alimente Timișoara!

O echipă de voluntari de la Liceul Teoretic „General Dragalina” Oravita s-a aflat în magazinul Lidl din Oravița, elevii explicând oamenilor că pot face donații în produse neperisabile, pentru familiile aflate în dificultate. Astfel, prin munca lor neobosită și prin generozitatea oamenilor din toată zona Oravița, s-a strâns peste o tonă de produse!
Ceea ce înseamnă că anul acesta, voluntarii cu suflet mare cor distribui, nu 100, ci 200 de pachete cu alimente și produse de curățenie, către 200 de familii nevoiașe.

Cei care doresc să contribuie la campania Dar din Dar, pot face o donație în contul Asociației Acasă…

Pompierii militari au fost solicitați să intervină din nou pentru stingerea mai multor incendii izbucnite la arderi necontrolate, respectiv vegetație uscată, litieră de pădure și deșeuri menajere.

Acestea s-au produs la Păltiniș și Reșița, iar în urma lor au ars aproximativ 6 ha de teren.

Folosirea focului deschis în locuri cu pericol de incendiu, pe timp de vânt sau de uscăciune avansată este interzisă. De asemenea, arderea resturilor vegetale, gunoaielor, deșeurilor și a altor materiale combustibile se face în locuri special amenajate ori pe terenuri pregătite, cu luarea măsurilor ce se impun pentru împiedicarea propagării focului la vecinătăţi, asigurând supravegherea permanentă a arderii și stingerea jarului după terminarea activităţii. Nerespectarea prevederilor legale constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă.

În continuare, pompierii militari cărăşeni rămân la datorie, 24 de ore din 24, pentru gestionarea operativă a situaţiilor de urgenţă şi acorda…

Primăria Moldova Nouă pregătește, împreună cu reprezentanții Apelor Române, o campanie de igienizare a cursurilor râurilor din zona de intravilan, respectiv Valea Mică, Baron, Valea Mare și Măcești.

Lucrările vor demara începând de luni, 10 februarie, dacă condițiile meteorologice vor fi favorabile, a anunțat primarul Adrian Torma pe pagina sa de socializare.

Pompierii militari de la Punctul de Lucru din Băile Herculane au acționat pentru stingerea unui incendiu de vegetație uscată produs pe raza administrativ-teritorială a localității Băile Herculane. Flăcările au distrus circa 1 ha de vegetație uscată. Incendiul a fost lichidat rapid de pompieri.
De asemenea, pompierii militari de la Punctul de Lucru din Băile Herculane, au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu care se manifesta cu flacără la un container pentru colectarea deșeurilor menajere din orașul Băile Herculane .

A fost accident rutier în acest weekend, pe drumul care leagă localitatea Ezeriș de Soceni.

Din cauza unei depășiri neregulamentare, șoferul unei mașini a pierdut controlul și s-a răsturnat cu roțile-n sus, în afara părții carosabile.

În urma accidentului, o persoană a ajuns la spital.

sursa video: Facebook Loga

 

Tot în acest weekend, la Bocșa, un pieton care nu s-a asigurat și care a traversat printr-un loc nepermis a fost lovit de o mașină.

sursa video: Facebook Loga

Pe strada Grădiștei din cartierul Câlnic din Reșița s-a produs un grav accident rutier, soldat cu rănirea mai multor persoane.

În accidentul care s-a petrecut ieri, în ziua alegerilor parlamentare, chiar în fața secției de votare, au fost implicate 3 autoturisme.

În urma acestuia, 4 persoane au fost rănite și transportate la Unitatea de Primiri Urgențe din cadrul Spitalului Județean de Urgență din Reșița pentru acordarea de îngrijiri medicale, unul dintre răniți fiind minor.

Traficul rutier a fost restricționat pe ambele sensuri de mers, iar cauza probabilă a accidentului pare să fie neacordarea de prioritate și viteza excesivă.

Polițiștii au efectuat cercetarea la fața locului pentru stabilirea cauzelor producerii accidentului, iar cei 3 conducători auto au fost testați cu privire la consumul de alcool sau droguri, rezultatele fiind 0.

 

Angajatorii din Spaţiul Economic European oferă, prin intermediul reţelei EURES România, 209 locuri de muncă vacante, după cum urmează:
Germania – 60 locuri de muncă pentru: muncitor în producție, șofer de autobuz, operator stivuitor, lucrător ajutor la prelucrarea metalelor, electrician și sudor MAG,
Italia -50 locuri de muncă pentru: lucrător în domeniul sportului și al pregătirii fizice – animator/animatoare centru de vacanță,
Letonia -30 locuri de muncă pentru: sudor,
Austria – 18 locuri de muncă pentru: technician service, asamblor, maistru vopsitor, vopsitor industrial, și mecanic/ lăcătuș ,
Belgia – 16 locuri de muncă pentru: electrician tensiune medie (electrician de întreținere și reparații), electrician iluminat stradal (electrician de întreținere și reparații), macaragiu, tehnician rețele de telecomunicații, bucătar, instalator șemineu/ sobă (instalator centrale termice) și muncitor necalificat la întreținerea de drumuri, șosele, poduri, baraje
Olanda – 10 locuri d…

Ne aflăm în plin sezon de infecții respiratorii, pneumonii și gripe.

Gripa este extrem de contagioasă, se răspândește cu ușurintață de la o persoană la alta, iar dacă nu este tratată corect, ea poate duce la complicații serioase, uneori fiind chiar letală.

În cazul gripei, vaccinarea rămâne cea mai bună metodă de prevenție, susțin specialiștii.

Menționăm că în ultima perioada tot mai mulți cărășeni se prezintă la medicii de familie pentru a se vaccina antigripal.

În Caraș-Severin, de la 1 septembrie și până la mijlocul lunii noiemrbie, aproape 9.000 de persoane s-au vaccinat antigripal.

Dintre aceștia, 65 și-au achiziționat singuri vaccinul din farmacii.

 

Astăzi, 8 ianuarie, este Ziua Internațională a Rotației Pământului.

Fizicianul francez Leon Foucault a demonstrat acum 170 de ani că Pământul se învârte în jurul propriei axe, însă teorii existau încă din secolul 4 înainte de Hristos.

„Rotația Pământului determină succesiunea firească a zilelor și a nopților, modificarea orei pe glob și chiar forma Pământului, turtit la Poli și bombat la Ecuator. Viteza de rotație este constantă, 1,670 km/oră, mișcarea se produce de la vest la est, în 23 de ore, 56 de minute și 4.09 secunde.

Este firească întrebarea: ce s-ar întâmpla dacă Pământul s-ar opri? Ar fi o adevărată apocalipsă: oamenii și tot ceea ce ne înconjoară ar zbura practic prin aer cu o viteză uimitoare, planeta nu ar mai beneficia de un câmp magnetic, în consecință radiațiile solare ar distruge orice formă de viață.

Forma Pământului s-ar modifica, transformându-se într-o sferă perfectă. Oceanele și-ar schimba locul, iar uscatul ar fi inundat. Ar exista astfel un singu…


Asculta Banat FM !


onWeb by SiGNO serv