Electoral 2024

Toți pentru Reșița!

Toți pentru Reșița!

Banat TV 14 ani – Povestea Merge Mai Departe





Astăzi, 24 noiembrie 2024, este organizat primul tur al alegerilor prezidențiale, iar românii sunt așteptați la urne pentru a alege președintele României, pentru următorii 5 ani.

La alegerile prezidențiale din 2024 s-au înscris 14 candidați, validați de Biroul Electoral Central. Însă, în urmă cu doar câteva zile, respectiv pe data de 18 noiembrie, un candidat a anunțat, în timpul unei dezbateri televizate, că se retrage din cursa prezidențială. Astfel, chiar dacă pe buletinul de vot apar 14 candidați, doar 13 se luptă efectiv pentru a obține președinția României.

În România sunt organizate aproape 19.000 de secții de votare, arondate în funcție de domiciliul și reședința alegătorului.

În țară, alegătorii vor vota:
– pe liste permanente, în localitatea de domiciliu sau reședință, la secția unde sunt arondați
– pe liste suplimentare, la orice altă secție de votare, în afara localității unde au reședința sau domiciliul

În judeţul Caraş-Severin sunt organizate 364 de secţ…

Orașul Oravița a primit pentru Spitalul Orășenesc echipamente medicale în stare foarte bună, prin care se va putea oferi îngrijire medicală la standarde moderne și răspuns mai eficient la nevoile pacienților.

Este vorba despre
• Mese de operație – indispensabile pentru desfășurarea intervențiilor chirurgicale.
• Defibrilator – un echipament vital în salvarea vieților pacienților cu probleme cardiace.
• Infuzomate – pentru administrarea exactă a tratamentelor intravenoase.
• Încălzitor pentru sânge – care este necesar în procedurile de transfuzie și care asigură temperatura optimă a sângelui.
• Canapele pentru consultații – care oferă confort pacienților în timpul consultațiilor medicale.
• Masa de fizioterapie – pentru recuperare și reabilitare fizică.
• Masa ginecologică – pentru îngrijirea sănătății femeilor în condiții moderne.
• Targă de urgență – pentru transportul rapid și sigur al pacienților în situații critice.
• Aparat de dializă – destinat pacienților cu afec…

13 noi jandarmi, absolvenți ai școlilor militare de subofițeri, au fost repartizați la Inspectoratul de Jandarmi Județean Caraș-Severin.
„Aceștia sunt pregătiți să facă față provocărilor specifice activităților de asigurare și menținere a ordinii publice, dar și celor care implică asigurarea protecției unor obiective importante pentru siguranța comunității.
Poveștile lor de viață sunt unele despre sacrificiu și responsabilitate, dar în același timp și despre satisfacție, pentru că ei de astăzi, sunt JANDARMI.”, se arată pe pagina de Facebook Jandarmeria Caraș-Severin.

În anul 2024, numărul apelurilor non-urgente a scăzut cu aproape un milion, comparativ cu anii anteriori.

Operatorii STS din cadrul Serviciului de urgență 112 au preluat aproape 10 milioane de apeluri, dintre care peste 60% au reprezentat urgențe, restul fiind apeluri care nu au necesitat intervenția agențiilor: Ambulanță, Poliție, ISU-SMURD, Jandarmerie sau Salvamont.

Scăderea semnificativă reflectă colaborarea eficientă a Serviciului de Telecomunicații Speciale, administratorul Sistemului național unic pentru apeluri de urgență, cu Ministerul Cercetării, Inovării și Digitalizării, Autoritatea Națională pentru Administrare și Reglementare în Comunicații, operatorii mobili și producătorii de telefoane mobile și echipamente de comunicații mobile. În contextul evoluției și diversificării soluțiilor și serviciilor IT&C, cu impact inclusiv în domeniul comunicațiilor de urgență, aceste entități au susținut adoptarea unor măsuri ce îmbunătățesc funcționarea Serviciului 112.

Curtea Inspectoratului pentru Situații de Urgență „SEMENIC” al Județului Caraș-Severin s-a transformat într-un loc plin de magie și voie bună!
Aproximativ 60 de copii au colindat cu zâmbete largi și glasuri cristaline, aducând spiritul sărbătorilor în inimile tuturor.
În schimb, pompierii le-au oferit o incursiune fascinantă în lumea pompierilor, printr-o experiență educativă și interactivă. Copiii au învățat principalele măsuri de siguranță în caz de pericol, noțiuni esențiale despre acordarea primului ajutor și au avut ocazia să exploreze autospecialele din dotare.

 

Terapia finalizează un proiect ambițios în energie regenerabilă! Stația solară instalată pe platforma fabricii din Cluj devine operațională

Terapia – o companie SUN PHARMA, cea mai importantă companie de medicamente specialități, generice și produse OTC din România, anunță finalizarea instalării unei stații solare de ultimă generație, cu o capacitate de 1 MW, pe platforma fabricii din Cluj-Napoca. Proiectul, executat de compania clujeană Energobit și cofinanțat prin Programul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), reprezintă un pas important în strategia de tranziție a companiei Terapia către energie regenerabilă.

Noua sursă de energie va contribui la reducerea consumului de energie convențională cu 10-15% și la scăderea emisiilor de carbon cu 746,8 tone echivalent CO2 pe an.

În plus, în cadrul planului său de regenerare, energie circulară, reciclare și sustenabilizare a platformei din Cluj-Napoca, Terapia intenționează, în următorii doi ani, să instaleze alte două st…

Un grav accident rutier a avut loc în această dimineață, pe DN 6, în zona localității Plugova.

În accident sunt implicate un TIR, înmatriculat în Bulgaria și un autoturism, înmatriculat în București, care au intrat în coliziune.

În urma impactului, o femeie, pasageră în autoturism, a fost rănită și transportată la spital pentru acordarea de îngrijiri medicale.

În perioada 13-15 decembrie, Federația Băncilor pentru Alimente din România – FBAR și cele nouă Bănci Regionale pentru Alimente din București, Cluj, Roman, Brașov, Oradea, Timișoara, Constanța, Craiova, Galați organizează tradiționala Colectă Națională de Alimente, una dintre cele mai mari campanii de solidaritate din România, menită să aducă alinare persoanelor vulnerabile. Campania reunește parteneri, voluntari, organizații și comunități din întreaga țară sub sloganul „Împreună hrănim speranța”.
Ediția de Crăciun a Colectei Naționale de Alimente face un apel la solidaritate, invitând clienții magazinelor partenere – Lidl România, PENNY | REWE România, Auchan România și Kaufland România – să sprijine concret persoanele aflate în dificultate. Oamenii sunt încurajați să achiziționeze produse alimentare neperisabile, precum conserve, paste, orez, zahăr, ulei, făină, cereale, dulciuri sau alimente pentru copii, să le așeze în punga portocalie, simbol al speranței, și să le depună în …

Polițiștii din Caransebeș au oprit pentru control, pe DN 6-Centura Ocolitoare a Municipiului Caransebeș, un autoturism condus de un bărbat de 26 de ani, din județul Bihor, care avea dreptul de a conduce autovehicule suspendat.
Cercetările sunt continuate pentru comiterea infracțiunii de conducerea unui autovehicul fără permis.

Și polițiștii de la Secția 2 Poliție Rurală Caransebeș au oprit pentru control, pe DN 68, în localitatea Obreja, un autoturism condus de un bărbat de 56 de ani, din localitatea Măru, ce avea o alcoolemie de 0,57 mg/l alcool pur în aerul expirat.

Alți doi conducători auto care au condus autovehicule în cursul zilei de sâmbătă, 18 ianuarie, pe DN 6- Centura Ocolitoare a Municipiului Caransebeș și pe DC 64, în Oravița, sunt bănuiți că s-ar fi aflat sub influența substanțelor psihoactive, în urma testării cu aparatele din dotare.

De asemenea, vineri, 17 ianuarie, la ora 07.48, în urma unui accident rutier fără victime, o femeie din Bocșa a fost testată cu…

Polițiștii au reținut pentru 24 de ore un bărbat de 30 de ani, din Bocșa, bănuit că ar fi agresat fizic un tânăr de 19 ani, apoi i-ar fi sustras telefonul.

„În timp ce se afla pe strada Funicularului din Bocșa, tânărul de 19 ani ar fi fost fost lovit cu pumnul în zona feței de cel de 30 de ani, moment în care victimei i-ar fi căzut din mână telefonul mobil, iar bărbatul ar fi luat telefonul și ar fi plecat de la fața locului.

Bărbatul a fost depistat ulterior de polițiști, reținut și introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă, iar în cursul zilei de astăzi va fi prezentat procurorului de caz pentru dispunerea de măsuri legale.

Telefonul mobil a fost recuperat și restituit persoanei vătămate.

Cercetările sunt continuate pentru săvârșirea infracțiunii de tâlhărie calificată.”, transmit reprezentanții IPJ Caraș-Severin.

Polițiștii au depistat pe DN 58A, în comuna Ezeriș, un autoturism în care se aflau aproape 3.000 de pachete de țigarete, provenite din contrabandă.

Autoturismul era condus de un tânăr de 27 de ani, din Reșița, circula din direcția Lugoj către Reșița și transporta în portbagaj 2.950 de pachete de țigări nemarcate cu timbru fiscal românesc.

Cele 59.000 de țigarete, estimate la 60.000 de lei au fost confiscate, iar bărbatul a fost introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al Inspectoratului.

Acum, cercetările sunt continuate sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Reșița, pentru săvârșirea infracțiunii de contrabandă cu țigarete.

În vederea eliminării unei avarii apărute spontan la conducta principală de apă din Caransebeș, s-a oprit furnizarea apei potabile astăzi, până la ora 15.00.

Sunt afectaţi consumatorii din Balta Sărată -parțial.

La reluarea serviciului de alimentare cu apă potabilă este posibil să apară apă tulbure la robinetele consumatorilor din zona menţionată. Dacă situaţia persistă, puteți să contactați Dispeceratul Central AQUACARAȘ, la 0255/215643 sau 0766341274 și Punctul de Lucru Caransebeș, la 0255 – 516321 sau 0722333735.

 

Cei care au rămas fără actul de identitate valabil, au putut și pot să obțină documentul necesar pentru a putea vota, de la Serviciul Public de Evidență a Populației Caraș-Severin, care a funcționat și funcționează după un program special.

Corina Vîrvoni, director Direcţia de Evidenţă a Populaţiei Caraş Severin.

cartea de identitate;
cartea electronică de identitate;
cartea de identitate provizorie;
buletinul de identitate;
paşaportul diplomatic;
paşaportul diplomatic electronic;
paşaportul de serviciu;
paşaportul de serviciu electronic;
carnetul de serviciu militar (în cazul elevilor din școlile militare).

Important de știut că paşaportul simplu, paşaportul simplu electronic și paşaportul simplu temporar pot fi folosite pentru exercitarea dreptului de vot numai de cetăţenii români care votează în străinătate sau de cetăţenii români cu domiciliul în străinătate care votează în România.

 

 

În vederea remedierii unei avarii apărute la rețeaua principală de apă de pe strada Zona Gării, bl.30 din Oravița, s-a oprit furnizarea apei potabile astăzi, până la ora 10.30.

Sunt afectați consumatorii de pe strada Zona Gării.

„Ne cerem scuze consumatorilor pentru disconfortul creat de această oprire. La reluarea serviciului de alimentare cu apă potabilă, este posibil să apară apă tulbure la robinetele consumatorilor din zonele menţionate. Dacă situaţia persistă, vă rugăm să contactați SC Aquacaraș SA – Dispecerat Central la numerele de telefon 0255-215643 sau 0766341274 și Punct de Lucru Oravița – 0255574235 sau 0787874444.” transmite AQUACARAȘ.

Yny Sebi este pregătit să facă senzație la Târgul de Crăciun din Moldova Nouă!

Astăzi, 23 decembrie, va avea loc închiderea Târgului de Crăciun de la Moldova Nouă, iar invitat special este .

Cetățenii sunt așteptați în Parcul Central din Orașul Nou, zona Poștei, începând cu ora 18:30, iar accesul este liber.

 

 

Peste 100 de copii de la diferite scoli din Caransebeș au vizitat Expoziția „Salvamontul de Ieri și de Azi”, în cadrul proiectului „Săptămâna Altfel”.
Salvatorii montani le-au vorbit copiilor despre munte, despre istoria Salvamontului în zona Banatului, despre tehnicile de salvare și despre regulile pe care trebuie să le aplice un turist aflat în zona montană.
De asemenea, Sebastian Lungu, salvator montan și paramedic, le-a făcut celor mici o demonstrație de intervenție în caz de accident, iar Cristi Brecica, însoțit de cățelușa Vreni, le-a povestit despre ceea ce înseamnă o unitate canină.
Mai mult, Cornel Galescu, Șeful Serviciului Salvamont Caraș-Severin, a susținut o prezentare video cu imagini din acțiunile de salvare la care au participat salvatorii bănățeni.

 

Formația Salvamont Muntele Mic a fost extrem de solicitată în ultimele zile.

Fluxul mare de turiști care a luat cu asalt stațiunea a dus implicit și la creșterea numărului de intervenții pe pârtiile de schi.

Fracturi, entorse și diverse lovituri au fost la ordinea zilei, punând la grea încercare echipa Salvamont, care a intervenit la 20 de solicitări, în doar 3 zile.

Din fericire, toate cazurile au fost soluționate cu succes, iar colaborarea cu Serviciul de Ambulanță s-a dovedit din nou importantă pentru reducerea timpilor de intervenție și transport la spital, a declarat Cornel Galescu, Șeful Serviciului Salvamont Caraș-Severin.

Pompierii militari de la Punctul de Lucru din Băile Herculane au acționat pentru stingerea unui incendiu de vegetație uscată produs pe raza administrativ-teritorială a localității Băile Herculane. Flăcările au distrus circa 1 ha de vegetație uscată. Incendiul a fost lichidat rapid de pompieri.
De asemenea, pompierii militari de la Punctul de Lucru din Băile Herculane, au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu care se manifesta cu flacără la un container pentru colectarea deșeurilor menajere din orașul Băile Herculane .

În această dimineață, efectivele teritoriale ale Ministerului Afacerilor Interne care au asigurat pe parcursul nopții măsurile de protecție a celor 364 de secții de votare constituite în Caraș-Severin, le-au predat președinților birourilor electorale ale secțiilor de votare, cu sigiliile intacte.

În acest moment, procesul de vot se desfășoară în condiții normale.

În ultimele 24 de ore, au fost primite 4 sesizări de incidente electorale, 2 fiind în curs de verificare, iar 2 nu s-au confirmat.

Dintre aceste sesizări 2 au fost despre continuarea propagandei electorale.

Pentru astăzi au fost dispuse măsuri ca procesul de votare să se desfășoare fără probleme din punct de vedere al ordinii publice, așa cum și pe timpul campaniei electorale a fost menținut un climat normal de legalitate și siguranță publică.

La nivelul județului sunt mobilizați peste 1.500 de polițiști, jandarmi, pompieri, polițiști de frontieră și reprezentanți de la alte structuri ale ministerului, dintr…

Și anul 2025 este unul important din punct de vedere politic, sunt alegeri pentru președintele României și în județul Caraș Severin vor fi alegeri locale parțiale în două localități, în orașul Oțelu Roșu și în comuna Lăpușnicel. PSD Caraș Severin va face o strategie pentru a câștiga bătăliile electorale din acest an. La Oțelu Roșu 7 social democrați se bat pentru candidatura la primăria orașului, după ce Luca Mălăescu a renunțat la primărie în favoarea unui post de senator. Actualul viceprimar cu atribuții de primar, Grigore Goja, Marieta Mălăescu, Magda Lungu , Nicolae Beg și alți trei aleși locali vor fi supuși unui sondaj pentru a fi desemnat cel mai bun social democart care să fie aruncat în lupta electorală, au afirmat liderii social democrați din Caraș Severin într-o conferință de presă.

În contextul restângerilor bugetare din acest în județul Caras Severin, președintele PSD Caraș Severin, Silviu Hurduzeu spune că se vor face economii la nivelul administrației județene cu …

Închiriem cabinet medical, doctor Gavra SRL, Strada Progresului nr. 1, scara 5, apartament 2, vis a vis de trecerea de pietoni de la Școala gen. 7. Închiriem spațiul cu 200 euro plus plata cheltuielilor lunare. Informații la numărul 0763 683 690.

În perioada sărbătorilor de iarnă, polițiștii din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase împreună cu polițiștii din structurile teritoriale au intensificat controalele privind modul de respectare a prevederilor legale referitoare la activitățile cu articole pirotehnice.

În urma verificărilor efectuate săptămână trecută au fost indisponibilizate articole pirotehnice de tipul bateriilor de artificii și emițătoarelor de sunete (petarde), din categoriile F3 și F4, interzise a fi confecţionate, deţinute, comercializate, importate sau folosite de către persoanele fizice, 134 de bucăți în total, găsite la locuințele a 3 persoane din Reșița și Oravița.

Articolele pirotehnice au fost indisponibilizate în vederea continuării cercetărilor sub aspectul săvârșirii infracțiunii de ,,orice operațiuni cu articole pirotehnice, efectuate fără drept”.

În aceste cazuri au întocmite 3 dosare penale și au fost aplicate 2 sancțiuni contravenționale.

Polițiștii vor continu…

În județul Caraș Severin procesul electoral s-a desfășurat relativ fără incidente majore. Candidatul PSD, Marcel Ciolacu a câștigat în Caraș Severin alegerile cu 27.112 voturi, fiind urmat de Călin Georgescu cu 22.300  voturi, George Simion a obținut 17.258 de voturi și Elena Lasconi 12.667 de voturi. În Reșița a câștigat candidatul independent Călin Georgescu, care a obținut 4989 voturi, urmat de Maecel Ciolacu și Elena Lasconi. În celelalt municipiu al județului, Caransebeș a câștigat Marcel Ciolacu cu 1938 de voturi, urmat la diferență de doar 39 de voturi de Călin Georgescu. Rezultatele exacte în fiecare localitate din Caraș Severin le găsiți aici:
https://prezenta.roaep.ro/prezidentiale24112024/pv/romania/map/

În vederea eliminării unei avarii apărute la conducta principală din Caransebeș, s-a oprit furnizarea apei potabile astăzi, pânăa la ora 16.30.

Sunt afectaţi consumatorii de pe str. Gării (parțial).

Lucrarea va fi executată în intervalul orar specificat de către personalul  AQUACARAȘ.

La reluarea serviciului de alimentare cu apă potabilă este posibil să apară apă tulbure la robinetele consumatorilor din zona menţionată. Dacă situaţia persistă, puteți să contactați Dispeceratul Central AQUACARAȘ, la 0255/215643 sau 0766341274 și Punctul de Lucru Caransebeș, la 0255 – 516321 sau 0722333735.

Accident rutier, din fericire fără victime, a avut loc în această dimineață, la ieșire din Câlnic, după ce un șofer a pierdut controlul volanului și a ajuns cu mașina în afara părții carosabile.

Tot în această dimineață, la Bocșa, 2 mașini au fost grav avariate în urma unui accident rutier.

Poliţia Română recomandă șoferilor să respecte regulile de circulaţie, să adapteze permanent viteza la condiţiile de drum și să conducă preventiv.

Patinoarul amplasat în Parcul Dragalina din Caransebeș s-a deschis pentru amatorii de distracție pe gheață.

Prețul de intrare pe gheață este de 5 lei pentru copii și 10 lei pentru adulți, în acest preț fiind incluse și patinele.

Grupurile organizate de copii, însoțite de cadrele didactice, beneficiază de acces gratuit, zilnic între orele 10.30-11.30 și 12.00-13.00, solicitările trebuind făcute în scris către Serviciul Public de Administrare, Întreținere și Reabilitare.

Patinoarul funcționează până pe data de 5 februarie 2025, zilnic, între orele 10.30-21.30, cu o perioadă de pauză între orele 13-16.

În atenția locuitorilor din Moldova Veche!

Locuitorii din Moldova Veche sunt așteptați mâine, 17 ianuarie, începând cu ora 10.00, la Centrul Cultural al Uniunii Sârbilor Moldova Veche, în vederea înmânării noilor numere administrative (numere de casă), se arată pe pagina de Facebook a Primăriei Moldova Nouă.

În vederea remedierii unei avarii apărute pe str. Rugului din Oțelu Roșu, s-a oprit furnizarea apei potabile, astăzi, până la ora 15.30.

Sunt afectați toți consumatorii de pe str. Rugului.

La reluarea serviciului de alimentare cu apă potabilă este posibil să apară apă tulbure la robinetele consumatorilor din zona menţionată. Dacă situaţia persistă, puteți să contactați Dispeceratul Central Aquacaraş, la 0255/215643 și 0766341274 sau Punctul de Lucru Oțelu Roșu, la 0255/530201.

În vederea eliminării unei avarii apărute spontanpe str. Zimbrului din Reșița, la coloana magistrală de apă, s-a oprit furnizarea apei potabile astăzi, până la ora 15.00.

Sunt afectaţi consumatorii de pe str. Zimbrului.

La reluarea serviciului de alimentare cu apă potabilă este posibil să apară apă tulbure la robinetele consumatorilor din zona menţionată. Dacă situaţia persistă, puteți să contactați Dispeceratul Central Aquacaraş, la 0255/215643 sau 0766341274.

 

În ultimele 2 zile, la Dispeceratul Național Salvamont s-au primit aproape 100 de apeluri prin care se solicita intervenția de urgență a salvamontiștilor, dintre care 2 pentru Salvamont Caraș-Severin- Semenic și 4 pentru Salvamont Caraș-Severin-Muntele Mic. În cazul acestor intervenții au fost salvate peste 100 de persoane. Dintre acestea, peste 30 au fost transportate cu Ambulanțele SAJ, SMURD sau SALVAMONT la spital, iar restul au primit acordul să fie transportate cu mașinile aparținătorilor. S-au primit și peste 50 de apeluri prin care se solicitau sfaturi și informații despre diferite trasee turistice din zona montană și despre domeniile schiabile.

Pe parcursul iernii, numeroși turiști se aventurează să urce pe munte, însă nu toți își iau măsurile de siguranță necesare. Astfel, salvamontiștii au lansat un îndemn pentru cei care au în plan să facă o drumeție în zonele montane. Aceștia le recomandă turiștilor să urmeze marcajele atunci când merg pe munte. De asemenea, este indi…


Asculta Banat FM !


onWeb by SiGNO serv