Electoral 2024

Toți pentru Reșița!

Toți pentru Reșița!

Banat TV 14 ani – Povestea Merge Mai Departe





În mijlocul naturii, aproximativ 70 de elevi ai Colegiului „Traian Lalescu” din Reșița au participat la o activitate interactivă și educativă alături de jandarmii montani.
Evenimentul a avut loc în stațiunea Semenic și a fost organizat cu scopul de a promova comportamentul responsabil în natură și de a familiariza tinerii cu activitatea jandarmilor montani.
Pe parcursul întâlnirii, jandarmii montani din cadrul Postului Montan Văliug le-au prezentat elevilor echipamentele și autospecialele utilizate în misiunile zilnice, explicându-le rolul fiecărei componente în asigurarea masurilor de protecție în zona montană. De asemenea, au fost prezentate reguli esențiale privind comportamentul responsabil în drumețiile montane, precum și metode de prevenire a incidentelor în natură.
Un moment deosebit de apreciat de elevi a fost demonstrația practică privind utilizarea rachetelor de zăpadă, un echipament specific deplasării pe teren acoperit cu zăpadă. Sub îndrumarea jandarmilor, elevii au a…

În zona Luncă din Reșița, pe Bulevardul Revoluția din Decembrie, s-a produs un nou accident rutier.
2 mașini au fost avariate din cauza unui șofer care nu a păstrat o distanță suficient de mare în mers.
Din fericire, evenimentul s-a soldat doar cu pagube materiale, nu și cu victime.

Astăzi, 10 februarie, este marcată Ziua Umbrelei.

„Toată lumea este familiarizată cu umbrelele, ele sunt prezente indiferent dacă trăiești în cel mai cald sau în cel mai rece loc de pe pământ. Ele sunt folosite pentru a ține ploaia departe într-o zi ploioasă sau pentru a vă proteja de arsurile solare. Fiind atât de utilă și atât de prezentă peste tot, de ce să nu existe o sărbătoare pentru a onora acest obiect mereu util, la modă și esențial – 10 februarie Ziua Națională a Umbrelei.

La urma urmei, aceasta este o invenție care merită sărbătorită cu siguranță!

Când plouă o umbrelă ne ajută să nu ne udăm. Este o invenție simplă, dar pe care ne bazăm cu toții din când în când. Desigur, există și umbrele care ne ajută să ne ferim și de soare. Când sunteți la plajă, o umbrelă poate face diferența dintre a avea o experiență plăcută, confortabilă și a merge acasă arătând ca un homar! Deci, cu siguranță avem multe motive pentru care să fim recunoscători când vine vorba de această cre…

Ziua internaţională a voluntarilor este celebrată, în fiecare an, la 5 decembrie.

Programul ONU pentru Voluntariat este coordonatorul acestei zile ce recunoaşte şi promovează munca neobosită, nu doar a voluntarilor ONU, ci şi a voluntarilor de pe tot globul. Creşterea inegalităţilor în întreaga lume arată că oamenii trebuie să lucreze împreună pentru a găsi soluţii comune. Voluntarii, uniţi prin solidaritate, dezvoltă soluţii la provocările urgente de dezvoltare şi pentru binele comun. Voluntariatul este locul în care compasiunea întâlneşte solidaritatea. Ambele împărtăşesc aceleaşi valori fundamentale – sprijinindu-se reciproc dintr-o poziţie de încredere, modestie, respect şi egalitate.

„Adunarea Generală a ONU a adoptat în 1970 Rezoluţia 2659 care prevedea înfiinţarea unui grup internaţional de voluntari în cadrul sistemului ONU numit Voluntarii Naţiunilor Unite (UNV). Pe lângă faptul că reuşeşte să mobilizeze mii de voluntari în fiecare an, în întreaga lume, UNV contribui…

Polițiști din Oțelu Roșu au reținut pentru 24 de ore 6 tineri, cu vârste cuprinse între 17 și 26 de ani, din Glimboca și Obreja, care ar fi participat la o încăierare în centrul comunei Glimboca.

„Aseară, în jurul orei 22.30, 8 tineri, 3 din comuna Obreja și 5 din comuna Glimboca, s-ar fi întâlnit în Glimboca și, pe fondul unui conflict spontan, s-ar fi agresat fizic reciproc, folosind obiecte contondente.
Ulterior autoturismul cu care s-ar fi deplasat cei din Obreja ar fi fost distrus de ceilalți.
3 dintre cei implicați au fost transportați la spital, unde le-au fost acordate îngrijiri medicale, fără a rămâne internați.
Polițiștii de la Poliția Orașului Oțelu Roșu au intervenit imediat pentru restabilirea ordinii publice și, cu sprijinul colegilor de la Poliția Municipiului Caransebeș cei în cauză au fost identificați și reținuți pentru 24 de ore.
În cursul zilei de astăzi, persoanele implicate vor fi prezentate procurorului de caz de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Ca…

Locuitorii din Boșneag, Moldova Nouă, sunt așteptați marți, 28 ianuarie, începând cu ora 10.00, la Casa de Cultură din localitate, în vederea înmânării noilor numerele administrative, respectiv numere de casă, se arată pe pagina de Facbook a Primăriei Moldova Nouă.

În această dimineață, polițiști de la Serviciul Județean de Poliție Transporturi Caraș-Severin, sub coordonarea procurorului de caz de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Caransebeș, au pus în aplicare 3 mandate de percheziție domiciliară la adresele unor persoane din Reșița bănuite că în perioada 17-21 ianuarie 2025 ar fi sustras aproape 200 de metri de cablu interurban de telecomunicații CF din cupru de la podurile feroviare de pe magistrala de cale ferată, punând in pericol siguranța circulatiei feroviare.

În noaptea de 26 ianuarie, cei 3 bărbați au fost depistați în flagrant delict, în trafic, la intrare în județul Mehedinți, iar în autoturismul cu care se deplasau au fost găsite mai multe obiecte folosite la tăierea și sustragerea cablului din cupru. După depistare cei 3 au fost reținuți pentru 24 de ore.

În urma perchezițiilor din această dimineață, de la adresele celor bănuiți au fost ridicate unelte care ar fi fost folosite la secționarea cablurilor.

Prejudiciul e…

Astăzi, 24 noiembrie 2024, este organizat primul tur al alegerilor prezidențiale, iar românii sunt așteptați la urne pentru a alege președintele României, pentru următorii 5 ani.

La alegerile prezidențiale din 2024 s-au înscris 14 candidați, validați de Biroul Electoral Central. Însă, în urmă cu doar câteva zile, respectiv pe data de 18 noiembrie, un candidat a anunțat, în timpul unei dezbateri televizate, că se retrage din cursa prezidențială. Astfel, chiar dacă pe buletinul de vot apar 14 candidați, doar 13 se luptă efectiv pentru a obține președinția României.

În România sunt organizate aproape 19.000 de secții de votare, arondate în funcție de domiciliul și reședința alegătorului.

În țară, alegătorii vor vota:
– pe liste permanente, în localitatea de domiciliu sau reședință, la secția unde sunt arondați
– pe liste suplimentare, la orice altă secție de votare, în afara localității unde au reședința sau domiciliul

În judeţul Caraş-Severin sunt organizate 364 de secţ…

În această perioadă, reprezentanții Apelor Române au sprijinit Primăria Moldova Nouă în decolmatarea cursului de apă în zona de ieșire spre Coronini, pe DN57.

„Este o lucrare neefectuată de foarte mulți ani și extrem de utilă.”, a transmis primarul din Moldova Nouă, Adrian Torma, pe pagina sa de socializare.

 

 

În vederea remedierii unei avarii apărute la rețeaua principală de apă de pe strada Zona Gării, bl.30 din Oravița, s-a oprit furnizarea apei potabile astăzi, până la ora 10.30.

Sunt afectați consumatorii de pe strada Zona Gării.

„Ne cerem scuze consumatorilor pentru disconfortul creat de această oprire. La reluarea serviciului de alimentare cu apă potabilă, este posibil să apară apă tulbure la robinetele consumatorilor din zonele menţionate. Dacă situaţia persistă, vă rugăm să contactați SC Aquacaraș SA – Dispecerat Central la numerele de telefon 0255-215643 sau 0766341274 și Punct de Lucru Oravița – 0255574235 sau 0787874444.” transmite AQUACARAȘ.

Un pui de pisică s-a aventurat curajos în interiorul țevilor de scurgere ale unui bloc, ajungând până la etajul 3. Rămas fără cale de întoarcere, micuțul a început să „ceară” ajutor. Strigătul său sfâșietor a fost auzit de o persoană cu suflet mare, care a alertat imediat pompierii.
Intervenția a fost pe cât de delicată, pe atât de dificilă, pompierii reșițeni luptându-se aproape 3 ore pentru a elibera acest ghem de blăniță neajutorat. Fiecare minut petrecut în întunericul țevilor a fost o luptă pentru viața micuțului, dar și o dovadă de devotament și profesionalism din partea salvatorilor.
Finalul? Unul fericit! Năzdrăvanul a fost adoptat de doi copilași, care i-au promis o viață plină de grijă și iubire. De acum înainte, el va avea un cămin cald și plin de afecțiune, iar cei doi copii vor avea un prieten loial și jucăuș.
Această poveste ne reamintește că, uneori, cele mai mari fapte de curaj sunt cele care aduc un strop de lumină și speranță în viața celor mai mici și neajutor…

La Moldova Nouă, lucrurile reintră pe făgașul normal în anul fiscal 2025!

Primarul Adrian Torma le-a expus celor prezenți la Centrul Cultural pentru Tineret Moldova Nouă, respectiv oameni de afaceri, ONG-uri, persoane fizice, precum și aleși locali, strategia gândită pentru a atenua efectele efortului financiar depus de către persoanele fizice și juridice, pentru plata taxelor și impozitelor în anul fiscal 2024.

Așadar, mai multe taxe locale vor fi diminuate, în timp ce altele vor fi anulate. Întregul demers urmărește, atât venirea în sprijinul cetățenilor, cât și creșterea gradului de colectare al veniturilor datorate bugetului local, sume cu ajutorul cărora pot fi demarate proiecte din venituri proprii pentru o viață mai bună a cetățenilor.

Odată cu adoptarea hotărârii care vizează taxele și impozitele locale pentru anul fiscal 2025, aceasta va putea fi consultată pe site-ul Primăriei, respectiv www.primariamoldovanoua.ro.

Pasionați de tehnologia modernă, 9 elevi din cadrul Liceului Tehnologic „Clisura Dunării” Moldova Nouă doresc să ducă mai departe tradiția competițiilor de robotică, concursuri desfășurate atât la nivel regional și național, cât și la nivel internațional.

Dat fiind faptul că resursele financiare susțin materializarea celor mai creative idei, idei care pot deveni soluții ale viitorului în varii domenii de activitate, primarul orașului Moldova Nouă, Adrian Torma, și-a reiterat suportul față de tinerii care doresc să facă performanță.

„Am avut în vizită copiii de la echipa de robotică din cadrul Liceului Tehnologic „Clisura Dunării” din Moldova Nouă. Îmi aduc aminte, cu drag, că povestea acestei echipe a început în primul meu mandat și majoritatea elevilor au ajuns studenți la facultăți de inginerie robotică. Suntem mândri de ei! De aceea, împreună cu viceprimarul, am decis să propunem Consiliului Local să îi susținem financiar în demersul lor de a participa în acest an școlar l…

Primarul din Moldova Nouă, Adrian Torma, vrea să construiască un nou parc de joacă pentru copii, lângă sala de sport din Orașul Nou, care va fi, de altfel, primul parc la standarde europene din oraș.

„Parcul de lângă Biserica Penticostală “Apa Vieții” a fost desființat, iar acum ne străduim să-l facem cât mai bine, pe măsura bugetului disponibil.”, a transmis primarul Torma, pe pagina sa de socializare.

Proiectul va fi finalizat în martie 2025.

 

 

Moș Crăciun a venit la Caransebeș!
În fiecare zi, de luni până sâmbătă, Moș Crăciun îi așteaptă pe cei mici la atelierul său din parcul central al orașului, între orele 13-15 și 17-19.
Așadar, copiii pot face poze cu moșul și îi pot spune acestuia dorințele de Crăciun.

Polițiștii din Timișoara au pus în executare aproape 70 de mandate de percheziție domiciliară în peste 10 județe, printre care și Caraș-Severin, într-un dosar privind săvârșirea infracțiunilor de constituirea unui grup infracțional organizat și trafic de migranți.

„Polițiștii de frontieră din Timișoara, sub coordonare procurorilor Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Serviciul Teritorial Timișoara, împreună cu polițiști din cadrul Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Timișoara pun în aplicare 69 mandate de percheziție domiciliară pe raza județelor Timiș, Argeș, Arad, Caraș- Severin, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Ilfov, Ialomița, Mehedinți, Teleorman, Sibiu și municipiul București, într-un dosar privind săvârșirea infracțiunilor de constituirea unui grup infracțional organizat și trafic de migranți.
Cercetările efectuate au stabilit că, în cursul anului 2023, mai mulți cetățeni străini au iniţiat un grup infracţional orga…

13 noi jandarmi, absolvenți ai școlilor militare de subofițeri, au fost repartizați la Inspectoratul de Jandarmi Județean Caraș-Severin.
„Aceștia sunt pregătiți să facă față provocărilor specifice activităților de asigurare și menținere a ordinii publice, dar și celor care implică asigurarea protecției unor obiective importante pentru siguranța comunității.
Poveștile lor de viață sunt unele despre sacrificiu și responsabilitate, dar în același timp și despre satisfacție, pentru că ei de astăzi, sunt JANDARMI.”, se arată pe pagina de Facebook Jandarmeria Caraș-Severin.

În această perioadă, polițiștii Inspectoratului de Poliție Județean Caraș-Severin acționează pe raza întregului județ pentru ca zilele libere de Crăciun să fie petrecute de cărășeni în siguranță.

„Peste 200 de polițiști vor acționa, în medie, zilnic, în minivacanța de Crăciun, în sistem integrat, împreună cu celelalte instituții ale statului cu atribuții în asigurarea ordinii și liniștii publice. În acțiuni sunt angrenați polițiști de la rutieră, ordine publică, investigații criminale, economic, de la arme, explozivi și substanțe periculoase, de la transporturi, luptători de la acțiuni speciale, precum și din cadrul altor structuri ale inspectoratului. Polițiștii vor acționa în teren pentru prevenirea faptelor antisociale, dar și pentru a interveni la solicitările cetățenilor și pentru a impune respectarea legii.În această perioadă polițiștii inspectoratului au intensificat acțiunile de prevenire și combatere a evenimentelor cauzate de folosirea ilegală a articolelor pirotehnice…

În Caraș-Severin au fost semnalate 12 situații de încălcare a legii în contextul alegerilor parlamentare.

6 sesizări nu s-au confirmat, iar în celelalte 6 cazuri, polițiștii au aplicat 5 avertismente și au întocmit un dosar penal.

Menționăm că polițiștii de la Poliția Orașului Oravița s-au sesizat din oficiu privind săvârșirea infracțiunii de fraudă la vot, iar din cercetările efectuate s-a stabilit că o femeie de 68 de ani din comuna Răcășdia, ar fi votat de două ori la două secții de votare diferite.

Astfel, aceasta s-a ales cu un dosar penal.

În Caraș-Severin au fost mobilizați peste 1.000 de angajați MAI, respectiv polițiști, jandarmi, polițiști de frontieră și pompieri, iar misiunile efectivelor Ministerului Afacerilor Interne continuă și după încheierea procesului de vot.

„În Caraș-Severin au fost mobilizați peste 1.000 de angajați MAI care au avut ca principale atribuții menținerea climatului normal de siguranță publică, asigurarea protecției secțiilor de vot …

La Caransebeș continuă lucrările de modernizare, astfel că în acest moment se lucrează la rigolele betonate de pe Calea Severinului.

De asemenea, reamintim că primarul Felix Borcean a semnat recent, la Ministerul Dezvoltării, contractul de finanțare pentru proiectul „Modernizare străzi în municipiul Caransebeș”!

Este vorba despre al doilea contract <<Anghel Saligny>>, care cuprinde asfaltarea străzilor Teiușului, Vârful Pietrei, Valea Cenchii, Râul Alb, Brătianu, Zăganului, Pipirigul Mare, Țarinei (inclusiv zona dintre blocuri) și Tudor Vladimirescu, precum și reabilitarea trotuarelor aferente acestor străzi.

Proiectul are o valoare de circa 13 milioane de lei.

Menționăm că recent au fost finalizate, printr-un proiect finanțat pe fonduri guvernamentale, și lucrările la trotuarul de pe strada Traian din Caransebeș.

Astfel că, în timp ce unele șantiere de lucru s-au închis, altele așteaptă să fie finalizate.

La Reșița a avut loc o nouă acțiune preventiv-reactivă, pentru creșterea gradului de siguranță publică, prevenirea și descurajarea oricăror fapte de natură contravențională și penală, precum și pentru verificarea respectării normelor rutiere de către participanții la trafic.

Timp de 4 ore, pe teren s-au aflat peste 20 de polițiști de la ordine publică, rutieră și investigații criminale.

Aceștia au legitimat peste 100 de persoane, au oprit pentru control peste 90 de autovehicule și au verificat 6 societăți comerciale. Peste 20 de șoferi au fost testați cu privire la consumul de băuturi alcoolice și 3 privind consumul de substanțe psihoactive.

În urma verificărilor, au fost aplicate 20 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală de aproximativ 3.500 de lei, și au reținut un permis de conducere.

De asemenea, au fost constatate 2 fapte de natură penală.

Pe strada Căminelor, un bărbat de 36 de ani din Reșița, a fost prins beat la volan. Acesta avea o alcoolemie de 1,28…

Fiecare zi este specială şi merită celebrată, mai ales atunci când există motive în plus în calendar. Fie că este vorba despre sărbători cunoscute în toată lumea, sau de ocazii mai puţin ştiute, în orice zi a anului există cel puţin o sărbătoare demnă de atenţie, ce oferă un motiv în plus atât de amuzament, cât şi de extindere a ariei de cunoaştere sau de sporire a gradului de conştientizare.

„Ziua „de-a-ndoaselea”, marcată pe 31 ianuarie, este o zi în care lumea se întoarce cu susul în jos, nebunia devine raţiune, ziua devine noapte… în teorie cel puţin. Prea multă seriozitate este dăunătoare, iar câteodată avem nevoie să încălcăm toate regulile şi să fim mai relaxaţi.

Este o sărbătoare amuzantă, care ne încurajează să facem lucrurile în altă ordine decât le-am face în mod obişnuit. Cine spune că trebuie să servim mai întâi micul dejun? De ce nu putem să începem cu o felie de tort sau cu o felie de pizza?

Ziua „de-a-ndoaselea” este sărbătorită de oameni din toată lumea …

Pentru înlocuirea unui tronson de conductă la rețeaua de distribuție a apei potabile de pe strada Gării din Oțelu Roșu, s-a oprit furnizarea apei astăzi, până la ora 13.00.

Sunt afectați toți consumatorii din zona centrală, de pe Str.Revoluției (zona de blocuri) și străzile adiacente.

Pentru orice problemă apărută ulterior, puteți să apelați Dispeceratul Central Aquacaraş, la 0255/215643 și 0766341274 sau Punctul de Lucru Oțelu Roșu, la 0255/530201.

 

Un grav accident rutier a avut loc astăzi, în jurul orei 11.40, pe DN 57, în apropiere de localitatea Greoni.

Incidentul a avut loc după ce un șofer a încercat să evite impactul cu un alt autoturism, ieșind de pe carosabil, unde a distrus un stâlp și parapetul de protecție, avariindu-și grav vehiculul.

Conform Centrului Infotrafic al Inspectoratului General al Poliției Române, în accident au fost implicate și două autocamioane.

În urma acestuia, o persoană a fost rănită.

Acum, polițiștii fac cercetări pentru a stabili cu exactitate modul în care s-a produs accidentul.

 

Astăzi s-a stins din viață Pavel Aghescu, cel care a fost un membru important al comunității reșițene. A fost director de bancă, acționar la Case S.A. și în utimii ani președinte și unul dintre membrii fondatori la Agora Cărășană, o asociație care și-a propus în ultimii ani să tragă atenția societății cărășene asupra unor aspecte de natură civică, dar și să creeze un cadru de întâlnire a unor oameni care au deținut funcții împortante la nivel județean.Pavel Aghescu s-a născut în comuna Slatina-Timiș, în 7 iulie 1949, din părinții Francisc și Maria. Clasele I-VII le-a urmat în comuna natală. După un examen exigent la Caransebeș, a fost admis la Liceul Nr. 1 (actualmente Colegiul Naţional „Traian Doda”), unde a învațat din clasa a VIII-a până într-a XII-a.

După terminarea liceului a urmat la Timișoara, Facultatea de Științe Economice, terminând în promoția 1972. Din acel an și până în 1978 a ocupat funcția de inspector economic (ofițer de credite), la Banca de Investiții, Sucursala Ju…

Primarul Felix Borcean și viceprimarul Marin Nedelcu au efectuat o vizită în teren, pe Calea Severinului, pentru a urmări lucrările care sunt în curs de desfășurare.
Reamintim că pe această stradă au fost realizate trotuarele în anul 2024, iar acum se lucrează la șanțurile de scurgere a apelor pluviale.
Totodată, pe acest tronson au început lucrările la pista de biciclete.
Lucrările se derulează într-un ritm alert, mai ales că și condițiile meteorologice sunt favorabile în aceste zile.

A fost accident rutier pe drumul care leagă localitatea Lupac de Reșița.

Totul s-a întâmplat aseară, după ce șoferul unei mașini a pierdut controlul volanului, a derapat și a ajuns cu mașina într-o râpă de la marginea drumului.

În urma accidentului, din fericire, nu s-au înregistrat victime, însă pagubele materiale au fost majore, fiind nevoie de o firmă de tractări pentru a scoate autovehiculul din prăpastie.

sursa video: Loga N Yonuț


Asculta Banat FM !


onWeb by SiGNO serv